Crumpet (İngiltere)

Crumpet

Özenli bir İngiliz çay saati ikramı olan crumpet, özel bir şekillendirme kalıbı ile pişirilen küçük yuvarlak bir ekmek veya kektir. Tipik olarak un, süt veya su ve maya ile hazırlanır, ancak kombinasyona şeker, tuz ve karbonat veya kabartma tozu da eklenir.

Başlangıçta, kekler ince ve düz şekillerinden dolayı kreplere benziyordu. Günümüzün keklerinin yumuşak, süngerimsi ve hafifçe çiğnenebilir bir dokusu var. Kekin hamuruna maya ve kabartma tozu eklenmesiyle elde edilen, Viktorya dönemi fırıncılarına atfedilen, pastanın ustaca bir dönüşümü.

Crumpets, düzinelerce küçük delikle noktalı benzersiz yüzeyleriyle tam bir tezat oluşturan pürüzsüz yuvarlak tabanlarıyla tanınır. Bu geleneksel spesiyalite genellikle kahvaltıda veya ikindi çayı ikramı olarak, tipik olarak tereyağı, reçel, bal veya altın şurupla karıştırılır.

Tuzlu çeşitleri için genellikle domuz pastırması veya haşlanmış yumurta ile servis edilir. Birleşik Krallık’ta ekmeğin hazır versiyonları da mevcuttur, ancak bunların tüketilmeden önce hafifçe kızartılması gerekir.

Crumpet Tarifi

Crumpet İçin Gerekli Malzemeler

150 gr (1 su bardağı) beyaz un, sade / çok amaçlı
200 ml ılık su
1/4 çay kaşığı sofra tuzu
1/2 çay kaşığı beyaz şeker
1 tatlı kaşığı kabartma tozu

Maya
1 tatlı kaşığı maya veya kuru aktif maya
1 yemek kaşığı ılık su

Pişirme
2 yemek kaşığı tuzsuz tereyağı, eritilmiş (veya bitkisel yağ)

Crumpet Nasıl Yapılır

Hamur: Un, su ve tuzu bir kaba alıp 2 dakika çırpın (elektrikli çırpıcı 1 dakika 5 Hız). Maya Karışımı – Mayayı küçük bir kapta 1 yemek kaşığı ılık suda eritin. Kaseye maya karışımı, şeker ve kabartma tozunu ekleyin, ardından 30 saniye (veya 15 saniye Hız 5) çırpın. Streç film veya plaka ile örtün, daha sonra yüzey güzelleşip köpüklenene kadar 15 ila 30 dakika sıcak bir yere koyun. Hacmi sadece ~%10 – 15 oranında artacaktır.

Pişirme: 2 veya 3 tavayı tereyağı ile yağlayın (yaklaşık 9 cm genişliğinde, ancak herhangi bir metal şekillendirici uygundur) Yapışmaz tavayı eritilmiş tereyağı ile hafifçe fırçalayın ve ardından halkaları tavaya yerleştirin. Ocağı orta derecede açın ve ısıtın. Yaklaşık 1 cm derinliğinde (~%60 artacaktır) halkalara (65ml) 1/4 fincan hamur dökün.  1-2 dakika pişirin – yüzeyde kabarcıklar görünmeye başlamalıdır (ancak henüz patlamamalıdır). Isıyı orta dereceye düşürün, 1 dakika pişirin – kenarlarda biraz baloncuklar çıkmalıdır. Isıyı orta dereceye düşürün, daha fazla kabarcık çıkmayacak şekilde 2 ila 4 dakika daha pişirin. Halkaları çıkarın. Sonra çevirin ve diğer tarafı 20 ila 30 saniye arasında pişirin. Rafa (altın tarafı alta gelecek şekilde) aktarın ve tamamen soğutun.

Soğuduktan sonra yenebilir, ancak ertesi gün daha da iyidir. Tabanı çıtır çıtır olana kadar tost makinesinde kızartın. Bol tereyağı ve bal gibi diğer dolgular ile tüketin.