Gyeran Mari (Güney Kore)

Gyeran Mari

Gyeran mari, genellikle çeşitli ek bileşenler içeren bir tür Güney Kore rulo omletidir. Yemek hafifçe çırpılmış yumurtalarla yapılırken, dolgular tipik olarak ince dilimlenmiş veya doğranmış taze soğan, havuç, biber, mantar, kabak, peynir, jambon, domuz pastırması veya nori deniz yosunu içerir.

Omlet yuvarlandıktan sonra genellikle dilimlenmiş olarak servis edilir. Gyeran mari popüler bir kahvaltı yemeğidir, ancak aynı zamanda yaygın bir öğle yemeği olmasının yanı sıra bir garnitür (banchan) veya anju – genellikle alkollü içeceklerle tüketilen küçük bir yemektir.

Gyeran Mari Tarifi

Gyeran Mari İçin Gerekli Malzemeler

5 büyük yumurta
1 yemek kaşığı pirinç şarabı
1/4 çay kaşığı ince deniz tuzu
1 yemek kaşığı yeşil soğan, doğranmış
1/4 su bardağı rendelenmiş mozzarella peyniri
Biraz yemeklik yağ

Gyeran Mari Nasıl Yapılır

Yumurtaları orta boy bir kaseye kırın ve hafifçe çırpın. Pürüzsüz bir doku elde etmek için yumurtaları eleyin. Pirinç şarabını ve tuzu ekleyip iyice çırpın. (dökmeyi kolaylaştırmak için yumurta karışımını saplı bir ölçüm kabına alın). Doğranmış yeşil soğanı ekleyin.

Tavayı orta ateşte ısıtın ve biraz yemeklik yağ ekleyin. Tava boyunca yayın. Isıyı düşük seviyeye düşürün. Tavaya ince bir tabaka yumurta karışımı dökün ve tavayı eğerek yayın. Yumurtanın kenarı piştikten ve üst kısmı yaklaşık %80-85 piştikten sonra, tavanın ortasına bir kat peynir koyun ve yumurtayı bir spatula ve/veya çubukla yuvarlamaya başlayın.

Yuvarlanan yumurtayı (sola doğru) bir kenara itin ve boş alana (tavanın sağ tarafı) biraz yemeklik yağ sürün. Boş alana ince bir tabaka daha yumurta karışımı dökün ve yumurtanın üzeri yaklaşık %80-85 pişince üzerine bir kat peynir ekleyip spatula ve/veya çubukla yumurtayı yuvarlamaya başlayın. Yumurta karışımı bitene kadar bu adımı tekrarlayın.

Yuvarlanan yumurtayı tavadan çıkarın ve bir kesme tahtası üzerinde 5 ila 10 dakika soğutun. Isırık büyüklüğünde parçalar halinde dilimleyin.