Oladyi – Oladi (Rusya)

Oladyi

Küçük ama lezzet dolu bu ünlü Rus kreplerinin hamuru, hafif ekşi bir tada sahip fermente bir süt ürünü olan kefir ile hazırlandığı için geleneksel kreplerden farklıdır. Tipik olarak kefirin yanı sıra, un, şeker, tuz ve yumurta gibi malzemeler kullanılır.

Amerikan tarzı kreplere benzer şekilde küçük turlarda tavada kızartılırlar. Krepler bittiğinde altın kahverengiye döner ve kenarları çıtır olur. Tadı hafif tatlı ve nötrdür, kefir ise hafif ekşi bir tat verir.

Bu küçük ve kalın krepler bal, çikolata, taze meyve, ekşi krema veya çeşitli meyve konserveleri ile servis edilebilir. Hamura ara sıra taze meyve ve çikolata parçaları da eklenir. Oladyi tipik bir kahvaltı yemeğidir ve ortası hala kabarık ve yumuşak ve kenarları gevrek iken, sıcak servis edilir.

Oladi Tarifi

Oladi İçin Gerekli Malzemeler

500 ml – (2 su bardağı) sade kefir
1 yumurta
2 yemek kaşığı şeker
½ çay kaşığı tuz
350 gr – (2,5 su bardağı) çok amaçlı un
½ çay kaşığı kabartma tozu
Toz şeker

Oladi Nasıl Yapılır

Geniş bir kapta kefir, yumurta, şeker ve tuzu çırpma teli ile karıştırın.

Ayrı bir kapta un ve kabartma tozunu karıştırın. Islak malzemeleri kuru olanlara ekleyin ve birleştirmek için karıştırın. Hamur kalın olmalıdır.

15 dakika hiç karıştırmadan bekletin.

Yapışmaz bir tavaya, 1 cm kaplayacak kadar yağ koyun ve ısıtın. Kefir kreplerini büyük bir kaşık veya küçük bir dondurma kepçesi ile kızgın yağın içine atın ve bir tarafı altın sarısı olana ve hamur yarıya kadar pişene kadar kızartın, ardından dikkatlice çevirin. Gerekirse iki spatula kullanın. Krepleri ters çevirdiğiniz anda şişecektir. Tamamen pişmesini sağlamak için orta ateşte tutun. (Gerekirse kızartma işlemi boyunca yağ ekleyin.)

Üzerine pudra şekeri, çırpılmış krema ve taze meyve ekleyerek servis yapın.