Makdous (Suriye)

Makdous

Yağda pişirilmiş patlıcan, Levanten ve Orta Doğu mutfağının temelini oluşturur. Yemek geleneksel olarak kısa süre kaynatılan kırmızı biber, ceviz, sarımsak ve tuzdan oluşan lezzetli bir karışımla doldurulmuş küçük boy patlıcanlarla hazırlanır.

Patlıcanlar daha sonra zeytinyağında iyileştirilir ve geleneksel olarak kahvaltıda tüketilir, genellikle labneh, sebzeler ve ekmek eşliğinde, ancak aynı zamanda standart bir başlangıç yemeği veya atıştırmalık olarak da yenir. Kökenleri belirsiz olsa da makdous Suriye ile güçlü bir şekilde ilişkilidir.

Makdous Tarifi

Makdous İçin Gerekli Malzemeler

18 bebek patlıcan
2 kırmızı biber
3 adet küçük sivri biber
120 gr ceviz
3 diş sarımsak

Makdous Nasıl Yapılır

Geniş bir tencerede yeteri kadar suyu kaynatın ve ardından patlıcanları ekleyin. Patlıcanlar yumuşayana kadar 5-10 dakika haşlayın.

Yumuşadıktan sonra altını kapatıp 10-15 dakika suda bekletin. Sonra alın.

Patlıcanların üst kısımlarını kesin. Ardından, bir kitap gibi dikkatlice yarıya kadar uzunlamasına dilimleyin.

Her patlıcanın iç kısmına biraz tuz sürün ve ardından düz bir zemin üzerine birbirine değmeyecek şekilde yerleştirin ve ağır bir cisimle bastırın. Üstlerine büyük bir tava kapağı veya düz bir tabağın alt kısmını yerleştirebilir, ardından üstüne başka bir ağır nesne koyabilirsiniz. Alternatif olarak, bunları bir kevgir içinde düzenleyebilir ve ağır bir nesneyle bastırabilirsiniz.

Presleme ve tuz kombinasyonu ile bu, patlıcanın tüm fazla suyunun çıkarılmasına yardımcı olacaktır. Mümkün olduğu kadar fazla suyu çıkarmak için birkaç saat veya hatta gece boyunca basılı tutun.

Anahtar onları serin bir yerde tutmaktır ve bu işlem 24 saate kadar sürebilir, sabırlı olun ve 5-6 saatte bir kontrol edin.

Devam etmeye hazır olduğunuzda, önce dolguyu yapın. Biberleri dilimleyin ve tüm tohumları çıkarın. Ardından ya ince ince doğrayın ya da mutfak robotunda/blenderde biraz doğrayın.

Ardından, ezilmiş biberlerden sıvıyı süzün. Bunları bir elek içine koyabilir ve fazla sıvıyı bastırabilirsiniz.

Sarımsakları ezin ve cevizleri kabaca doğrayın. Dilerseniz cevizleri daha küçük parçalara ayırabilirsiniz. Daha sonra biber, ceviz ve sarımsağı karıştırın.

Patlıcan kabuklarını yaklaşık 1 yemek kaşığı biberli ceviz karışımıyla doldurun. Patlıcanların büyüklüğüne göre miktarını ayarlayın.

Bir sonraki adım için sterilize edilmiş temiz bir cam kavanoz kullanın. Kavanozu sterilize etmek için, sadece sıcak suyla yıkayın ve ardından 160 ºC’de 10 dakika fırına (kauçuk parçalar olmadan) koyun. Veya yıkadıktan sonra kavanozun üzerine kaynar sıcak su dökün.

Doldurulmuş patlıcanları kavanoza yerleştirin. İç harcın düşmemesi için dikkatlice istifleyin.

Üzerine bolca tuz serpin ve ardından kavanozu zeytinyağı ile doldurun. Tüm patlıcanların tamamen kaplandığından emin olun ve kavanozu sıkıca kapatın.

Kavanozu mutfak dolabı gibi serin ve karanlık bir yerde saklayın. Makdous yaklaşık 10-14 gün içinde hazır olacak (bazı insanlar yedide hazır olduklarını görse de). Herhangi bir noktada zeytinyağının patlıcanları tamamen kaplamadığını fark ederseniz, biraz daha zeytinyağı ekleyin.

Bunları tamamen kapalı olarak yağda tutarsanız, Makdous bir yıla kadar saklanabilir. Buzdolabına koymanıza gerek yok, zeytinyağı doğal bir koruyucu görevi gördüğü için dolabınızda oda sıcaklığında muhafaza edin.