Dal Puri (Hindistan)

Dal Puri

Kuzey Hindistan’dan gelen dal Puri, çıtır çıtır, kabarık ve altın rengi oluncaya kadar derin yağda kızartılmış yuvarlak şekilli bir Hint ekmeği çeşididir. Ekmeğin bu versiyonu, mercimek esaslı bir karışımla yoğrulmuş saf hamurdan oluşur.

Yemeğin farklı bölgelerde çok sayıda çeşidi vardır ve hazırlanmasında kullanılan baharatlara bağlı olarak, yemek hafif baharatlıdan acıya kadar değişebilir. Hamur tipik olarak sade un, su, tuz ve yağ ile yapılırken, dolgu genellikle mung dal mercimeklerini zencefil, yeşil biber, kimyon, rezene tohumu tozu, mango tozu, asafetida ve tuz gibi yağ ve baharatlarla birleştirir.

Diğer tipik baharatlar arasında garam masala tozu, havuç tohumları, zerdeçal, biber, sarımsak ve kişniş yaprakları bulunur. Dal puri, geleneksel olarak çeşitli kutlamalar ve bayramlar için hazırlanır ve genellikle kahvaltıda veya çeşitli ana yemeklerin yanında yenir.

Bu çıtır kızarmış püriler, aloo ki sabzi (patates köri), gajar ka halwa (havuç helvası), chole (nohut köri) veya baharatlı kabak köri gibi Hint spesiyaliteleri ile güzel bir şekilde eşleşir.