Affogato (İtalya)

Affogato

Otantik affogato, iki İtalyan klasiğini birleştiriyor: taze demlenmiş espresso ve bir kaşık vanilya veya fior di latte gelato. Affogato, buharda pişirilen espressonun bir kaşık gelato üzerine bolca döküldüğü hazırlama sürecine atıfta bulunarak boğulmuş olarak tercüme edilir.

İhtiyacınız olan tek şey iki malzeme olduğu için yapmak sadece birkaç dakika sürer. Hazırlamak için, iyi soğutulmuş bir bardağa bir kaşık buz gibi dondurmayı koyun ve üzerine bir bardak espresso dökün. Espressonun sıcaklığı gelatoyu eritecek ve yenildikçe acı-tatlı bir lezzete dönüşecektir. Bardağın ve dondurmanın buz gibi soğuk olması çok önemlidir, aksi takdirde sıcak espresso onu çok çabuk eritir. Affogato, yemekten sonra atıştırmalık veya tatlı olarak yenebilir, önce bir kaşıkla alınır ve sonra kalanı içilir.

Affogato’nun popülaritesi, orijinalinden farklı olan ve güçlendirilmiş şaraplar, farklı gelato aromaları veya badem ve ufalanmış biscotti ilavesinden herhangi bir şeyi içerebilen çok sayıda varyasyonla sonuçlandı.