Milkshake (Amerika)

Milkshake

Milkshake’ler genellikle aromalı süt ve dondurmalı içecekleri olarak tanımlanır, genellikle cömertçe dekore edilir ve soğuk servis edilir. 1885’ten kalma ilk yazılı kaydı biraz farklıydı ve kelime, bir sağlık ilacı olarak kullanılan eggnog’a benzer bir viski içeceğine atıfta bulunmak için kullanıldı.

19. yüzyılın sonunda, milkshake’ler aromalı şuruplarla yapılan süt bazlı içecekler olarak hazırlanmıştır. Süt tozu, malt arpa ve buğday unu içeren maltlı süt tozlarının icadı ve elektrikli karıştırıcıların yaygınlaşması, daha tanıdık bir milkshake versiyonunun yaratılmasına ilham verdi.

Bu buluşlar, klasik milkshake’i bugün daha aşina olduğumuz kremsi ve havadar bir forma dönüştürdü. Modern milkshake’e son katkı, Walgreens süpermarkette çalışan ve zaten meşhur olan maltlı içeceğe vanilyalı dondurma ekleyen Ivar “Pop” Coulson tarafından yapıldı.

Kremalı soğuk içecek, Amerikalılar, özellikle de akşam yemeklerinde ve fast food restoranlarında düzenli olarak milkshake içen gençler arasında anında popüler oldu. Farklı aromalı milkshake’lerle donatılmış içecek makineleri de hızlı ve rahat bir içecek olarak eczanelere konuldu.

1950’lerde ve 1960’larda olduğu kadar popüler olmasalar da, hala Amerikan kültürünün önemli bir parçası, gençliği ve eğlenceyi hatırlatıyorlar. Bu köpüklü, ferahlatıcı içecek, genellikle fast food restoranlarında ve özel kuruluşlarda satıldığı Avustralya ve Birleşik Krallık’ta da tercih edilmektedir.

Öte yandan, günümüz milkshake’leri mango veya mocha gibi bazı sıra dışı çeşitler ve lüks malzemeler içerebilir veya alkolle karıştırılabilir. Son zamanlarda popülaritedeki artış krem şanti, marshmallow veya karışık donutlar ile hazırlnamış gösterişli milkshake kreasyonları yaratan çok sayıda dükkanının ortaya çıkmasına neden oldu.

Vanilyalı Milkshake Tarifi

Vanilyalı Milkshake İçin Gerekli Malzemeler / 1 kişilik

80 ml tam yağlı süt

280 gr vanilyalı dondurma

Vanilyalı Milkshake Nasıl Yapılır

Sütü ve dondurmayı bir blendere koyun. Tamamen pürüzsüz olana kadar karıştırın.

Hemen, ideal olarak 200 ml bardakta servis yapın.

İpuçları

Süt: Kremsi bir doku sağlamak için, bir milkshake için en iyi seçenek tam yağlı süttür, çünkü yağsız süt, milkshake’i sulu hale getirebilir. Vegan seçenekleri arasında soya, badem, hindistancevizi veya kenevir sütü bulunur, ancak hangi sütü seçerseniz seçin, mümkün olduğunca soğuk olduğundan emin olun.

Dondurma: Bir milkshake için geleneksel dondurma sade vanilyadır, ancak başka herhangi bir lezzet kullanılabilir. Dondurmanın kalitesi, nihai sonuç için büyük bir fark yaratır. Mümkünse, alabileceğiniz en iyi dondurmayı seçin: porsiyon başına iki kaşık yeterli olacaktır.

Şuruplar: Vanilya, çikolata ve çilek, milkshake için kullanılan en yaygın şurup tatlarıdır, ancak orman meyvesi, karamel veya karamela gibi diğer şuruplar işe yarayacaktır.

Diğer Malzemeler: Milkshake söz konusu olduğunda, tek sınırınız hayal gücünüzdür, bu nedenle likörler, baharatlar, krema, fıstık ezmesi, şekerleme, çikolata parçaları veya lezzetli bulabileceğiniz diğer malzemeleri ekleyebilirsiniz. Tatlandırıcılara genellikle ihtiyaç duyulmaz, ancak bir kaşık bal güzel bir katkı olabilir.

Servis: Orijinal, eski usul milkshake’i hedefliyorsanız, doğru, kremsi ve kabarık dokuyu elde etmek için kuvvetlice sallamanız gereken çelik bir karıştırma kabı satın almanız gerekecektir. Bu durumda milkshake uzun, yüksek bardaklarda payet ile servis edilir ve kalan milkshake çelik karıştırma kabında uzun bir kaşıkla masaya getirilir. Daha hızlı bir versiyon, bir blender veya bir mutfak robotu içerir ve son dokunuş, üstünde kiraz bulunan biraz çırpılmış kremadır.