Parfait (Fransa)

Parfait

Bu kısmen donmuş Fransız tatlısının adı mükemmel anlamına gelir. Parfait, yumurta sarısı, şeker ve çırpılmış kremadan yapılan donmuş bir tatlıdır ve meyve, fındık veya kahve gibi herhangi bir sayıda ek bileşenle tatlandırılabilir.

Ancak günümüzde parfe, tuzlu malzemelerle de yapılabiliyor ve deniz ürünleri, sebzeler ve hatta kaz ciğeri ile yapılan versiyonları da var. Parfait başlangıçta dekoratif tabaklarda servis edildi, ancak bugün genellikle uzun ve ince flüt bardaklarda hazırlanıyor.

Tatlı o kadar popüler ki, ABD’de 25 Kasım’da kutlanan Ulusal Parfait Günü bile var.

Parfe Tarifi

Parfe İçin Gerekli Malzemeler / 8 Kişilik

1/2 su bardağı şeker
4 yumurta, oda sıcaklığında
1 çay kaşığı kahve özü
1 su bardağı çok soğuk krem şanti
2 paket vanilya
110 gram öğütülmüş pralin

Parfe Nasıl Yapılır

Kremşantiyi metal bir karıştırma kabına dökün ve buzdolabına koyun.

Küçük bir tencereye şekeri 2 yemek kaşığı su ile koyun. Orta ateşte koyun ve kaynatın. İki dakika veya 120 °C’ye kadar kaynatın.

Yumurtaları bir karıştırma kabına kırın ve elektrikli çırpma teli ile çırpmaya başlayın. Çırpmaya devam edin ve çok ince bir sabit akışta şeker şurubunu dökün. Kahve özünü çırpın. Karışım tamamen soğuyana ve çok kalın ve şeritli hale gelene kadar (yaklaşık 10 dakika) çırpmaya devam edin.

Karıştırma kabını buzdolabından çıkarın ve kremayı yumuşak tepecikler oluşana kadar çırpın. Vanilyayı çırpın ve sertleşene kadar çırpmaya devam edin.

Çırpılmış yumurta karışımına krem​​şantiyi nazikçe ekleyin. Öğütülmüş pralini katlayın ve her şey karışana kadar katlamaya devam edin. Bu karışımı dikkatlice 6 parfe bardağına paylaştırın.

Alternatif olarak, öğütülmüş pralinin bir kısmını ayırabilir ve parfe bardaklarında yumurta ve krema karışımıyla kaplayabilirsiniz.

Parfe bardaklarını plastik sargı ile örtün ve servis yapmadan önce 4 saat dondurucuda bekletin.