Käsekrainer (Avusturya)

Käsekrainer

Käsekrainer, küçük peynir parçalarıyla doldurulmuş bir tür Avusturya sosisidir. Genellikle domuz eti veya sığır eti ve çeşitli baharatların karışımıyla hazırlanırken, dolgu için kullanılan peynir tipik olarak Swiss Emmental‘dir.

Sosisin adı iki kelimeyi birleştirir – käse ve krainer – ilki Almanca peynir anlamına gelirken, ikincisi Krainer sosisine atıfta bulunur.

Käsekrainer, aslında Kranjska klobasa (Karniolan sosisi olarak da bilinir) adı altında Slovenya’nın PGI sertifikalı bir et ürünü olarak belirlenen geleneksel Krainer sosisinin bir çeşidi olarak kabul edilir.

Bu peynir dolgulu sosisler en çok çıtır olana kadar ızgarada pişirilir, ancak aynı zamanda kızartılabilir, fırınlanabilir veya haşlanabilir. Isıtma işlemi, peynirin tamamen erimesine izin vererek, Käsekrainer’ı hem yerel halk hem de turistler arasında bu kadar popüler yapan o sıcak yapışkan peyniri oluşturur.

Sevilen bir sokak yemeği atıştırması olan käsekrainer, ülkedeki hemen hemen her sokak yemeği standından satın alınabilir. Avusturya’da, bu geleneksel sosisler genellikle ekmek ruloları, kara ekmek dilimleri veya küçük baget benzeri rulolar ve hardal, köri sosu, yaban turpu, ketçap, turşu ve acı biber gibi çeşnilerle tüketilir.