Kielbasa (Polonya)

Kielbasa

Kielbasa, bir grup Polonya sosisi için kullanılan genel bir terimdir ve adı kelimenin tam anlamıyla bir sosis olarak tercüme edilebilir. Sosisler tipik olarak domuz eti, tuz ve biber, sarımsak ve mercanköşk gibi çeşitli baharatlar ve bitkilerle yapılır. Kielbasa’da başka et türleri de olabilir, ancak domuz eti en yaygın olanıdır.

Çoğu zaman, sosisler tütsülenir ve tüketim için kielbasa’nın türüne bağlı olarak kaynatılır veya kızartılır. Genellikle hardal, ekmek, kızarmış soğan veya yaban turpu eşlik eder. Biala kielbasa adı verilen belirli bir kielbasa türüne geleneksel olarak zürek çorbası, patates ve lahana turşusu eşlik eder.

En popüler kielbasa türleri kabanosy, krakowska, wiejska, weselna, kaszanka ve yukarıda bahsedilen biala’dır. Polonya’da, kielbasa geleneksel olarak kamp ateşi tarafından tüketilir.

Ziyafeti tamamlamak için kielbasa’yı soğuk bir bira ile eşleştirmeniz önerilir. Kielbasa, çoğu Polonya restoranında, sıcak veya soğuk olarak, çorbalarda, sandviçlerde, sebzelerle veya lezzetli bir kahvaltı için çırpılmış yumurta ile düzenli olarak servis edilmektedir.