Salsiccia (İtalya)

Salsiccia

Salsiccia, farklı taze İtalyan sosisleri için kullanılan genel bir isimdir. Genellikle kıyılmış domuz eti, domuz yağı ve çok sayıda baharatla yapılan bir sosis anlamına gelir. Karışım, doğal bir kılıfa doldurulur ve nadiren tütsülenir.

Taze olarak satılır ve ızgara veya kızartma için tasarlanmıştır. Bazı belirsizlikler olsa da orijinal salsiccia’nın Basilicata bölgesinde yaratıldığına inanılıyor, ancak taze sosislerin kullanımı o kadar yaygın hale geldi ki, her İtalyan bölgesinde bulunabiliyor.

Esas olarak et, yağ miktarı ve baharat seçiminde farklılık gösterirler. Domuz etinin yanı sıra salsiccia ayrıca sığır eti, tavşan ve hatta deniz ürünleri ile de yapılabilir. Genellikle yoğun bir şekilde biber, öğütülmüş kırmızı biber, maydanoz, rezene, küçük hindistan cevizi, anason, kişniş ile baharatlanır, hatta bazıları kırmızı şarap kullanır.

Ayrıca, kısa ve hacimli, ince ve uzun çeşitler arasında değişen boyutlarda da farklılık gösterebilirler. İtalyan salsiccia, ülke dışında, esas olarak rezene veya anasonla baharatlanmış domuz sosisi olarak bilindiği Amerika Birleşik Devletleri’nde de ünlüdür. İtalyanlar tüm yıl boyunca salsiccia tüketirler, ana yemek olarak, sandviç dolgusu olarak, geleneksel pizzaların üzerine veya makarna soslarına veya güveçlere kullanırlar.