Sucuk (Türkiye)

sucuk

Sucuk, yüksek yağ içeriğine sahip yarı kuru, baharatlı bir Orta Doğu sosisidir. Geleneksel olarak kıyma ve kimyon, tuz, kırmızı biber ve sarımsak gibi baharatlarla hazırlanır. Sucuk tüketilmeden önce en az üç hafta kurutulmalıdır.

Soğuk olarak servis edilebilir ve ince dilimlenebilir, ancak daha çok kızartılır ve yumurta ve sebzelerle eşleştirilir. Lübnan’da genellikle domates ve sarımsak sosuyla pide ekmeğinde tüketilirken, Suriye, Mısır, Irak ve İsrail’de sucuk genellikle hamur işi için dolgu veya üst olarak kullanılır.

Evde Sucuk Tarifi

Evde Sucuk İçin Gerekli Malzemeler

500 gram dana kıyma
500 gram kuzu kıyma
10 diş sarımsak
1 tatlı kaşığı tuz
3 yemek kaşığı kırmızı toz biber
1 yemek kaşığı acı kırmızı pul biber
1 tatlı kaşığı kimyon
1 tatlı kaşığı yenibahar
1 tatlı kaşığı karabiber
4 adet kurutulmuş dana bağırsağı

Evde Sucuk Nasıl Yapılır

Sarımsakların kabuklarını soyun. Üzerine hafif tuz ilave ederek havanda dövün. Tüm baharatları ve tuzu bir kabın içine alın ve karıştırın. Derin bir kabın içine etleri alın. Üzerine dövülmüş sarımsakları ve baharat karışımını ilave ederek 20-25 dakika kadar yoğurun. Ardından üzerini streç filme sararak buzdolabında yaklaşık 1 gün dinlendirin. Çıkarıp et kıyma makinesinden geçirin. Eğer et kıyma makineniz yoksa dinlenen eti et dövme aletiyle dövün. Tekrar incelen etleri 20 dakika kadar yoğurun.
Ardından bir huni ya da orta kalınlıkta plastik bir boru yardımıyla hazırladığınız eti kurutulmuş dana bağırsaklarının içine doldurun. Hava kabarcıklarının oluşmamasına özen gösterin. Her iki uç noktasında da boşluklar bırakın. Boşluk bıraktığınız kısımları kıvırın ve uçlarını birbirine bağlayın.
İşlemi tüm ete uyguladıktan sonra elde ettiğiniz sucukları kalın bir ipe dizin. Güneş alan bir yerde hava sıcaklığına bağlı olarak 3-7 gün arasında bekletin.