Caesar Salad / Sezar Salatası (Meksika)

Sezar Salatası

Caesar Salad (Sezar salatası), limon suyu (veya lime suyu), zeytinyağı, yumurta, Worcestershire sosu, sarımsak, Dijon hardalı, Parmesan peyniri ve karabiber ile hazırlanmış yeşil marul ve kruton salatasıdır.

Amerikan Yiyecek ve İçecek Ansiklopedisi’ne göre, Sezar salatası 1924’ün 4 Temmuz hafta sonunda, ABD’nin katı alkol yasaklarından kaçarak, San Diego’dan, Meksika’nın Tijuana kentine giden Cesare Cardini adlı bir İtalyan göçmenin restoranında icat edildi. Bahsedilen hafta sonu restoranında erzak kalmamıştı, bu yüzden mutfakta kalan her şeyi karıştırmaya karar verdi – biraz Roma salatası, yumurta, parmesan peyniri, ekmek, yağ ve Worcestershire sosu.

Konuklarını etkilemek için garsonlarından salatayı hazırlamaları için seramoni yapmalarını istedi, böylece misafirler restoranın spesiyalitesini sipariş ettkilerini düşüneceklerdi. Planı işe yaradı, misafirler restorandan memnun ayrıldı, haber her yere yayıldı ve bu salatayı o kadar popüler hale getirdi ki, Jean Harlow ve Mable Hormand gibi Hollywood yıldızları bile Tijuana’ya koşmaya başladı.

Başlangıçta yemeğe, San Diego’daki yakınlardaki Rockwell Field Hava Üssü’nden pilotları onurlandırmak için Aviator’s Salad adı verildi. Meksika 1930’ların ortalarında kumar oynamayı yasakladığında, Cesare Cardini restoranını kapattı ve ABD’ye geri döndü, bir dükkan açtı ve bugüne kadar üretilen ve satılan kendi orijinal salata sosunun patentini aldı. Günümüzde Sezar salatası, ABD ve dünya çapındaki otel ve restoranlarda, genellikle tavuk ve karides gibi ek malzemelerle zenginleştirilerek servis edilmektedir.

 

Orjinal Sezar Salatası Tarifi

Orjinal Sezar Salatası İçin Gerekli Malzemeler

3 veya 4 baş soğutulmuş, gevrek Romaine salad (bir çeşit marul)
2 avuç (yaklaşık 160 gr) çıtır kruton (küçük küp kızarmış ekmek)
6 yemek kaşığı (90 gr) sarımsak yağı
4 yemek kaşığı (60 gr) zeytinyağı
Tuz ve karabiber
1 yemek kaşığı (20 gr) Worcestershire sosu
6 yemek kaşığı (yaklaşık 160 gr) rendelenmiş Parmesan
1 yumurta
3 limon suyu

Orjinal Sezar Salatası Nasıl Yapılır

Romaine salad’ın dış yapraklarını çıkarın, iyice yıkayın, süzdürün ve buzdolabında soğutun.

Sarımsak yağı hazırlamak için bir diş sarımsağı doğrayın veya ezin ve bir kavanozun içine koyun. Kavanozu herhangi bir salata yağı ile doldurun. Mutfak sıcaklığında tutun ve gerektiğinde kullanın. Yalnızca yağı kullanın; sarımsağı salataya eklemeyin. Bu özel salatada en iyi sonuçlar, kullanılan yağın sadece bir kısmının (4 yemek kaşığı) zeytinyağı olması durumunda alınır.

Karabibere gelince, mümkünse kendi kendinize öğütün ve bol miktarda karabiber kullanın. Taze rendelenmiş Parmesan tipi peynir kullanın. Çiğ yumurta bir bağlayıcı görevi görür ve sosun salataya eşit olarak dağılmasına neden olur ve bitmiş salatanın tadını etkilemez.

Marulu bir salata kasesine bölün; kruton, zeytinyağı, sarımsak yağı, Worcestershire sosu, çeşniler ve peynir ekleyin.

Çiğ yumurtayı salatanın üzerine kırın. Limon suyunu yumurtanın üzerine gezdirin.

Yavaşça hepsini karıştırın ve servis yapın.

 

İpuçları

Marul: “Cos marul” olarak da bilinen Romaine salad, gerçek bir Sezar salatası için tek seçenektir çünkü çoğu marulun aksine, sıcağa dayanıklıdır ve limon suyu ve sirke gibi asitlerle birleştirildiğinde solmaz. Elle yemeyi daha kolay hale getirmek için, yapraklar orijinal olarak bir tabakta, gövdeleri dışa bakacak şekilde servis edilirdi. Yaprakların yırtılması, ancak misafirlerin çatal kullanarak salatayı yemekte ısrar etmeleri durumunda önerilir.

Parmesan Peyniri: Taze rendelenmiş Parmesan peyniri Sezar salatasına tuzluluk verir: Orijinal tarife göre, konukların önünde doğrudan salataya rendelenmelidir.

Sıvı Yağ: Bu salata, damak tadına göre ayarlanabilen 4: 6 oranında zeytin ve sarımsak yağı karışımı kullanır. Sarımsak yağı temelde sarımsak kokulu salata yağıdır – salataya hiçbir sarımsak parçası girmemelidir.

 

Ançuezli Sezar Salatası Tarifi

Ançuezli Sezar Salatası İçin Gerekli Malzemeler

3 yemek kaşığı (45 gr) + 1/4 su bardağı (55 gr) sızma zeytinyağı, bölünmüş
2 orta boy diş sarımsak, kıyılmış
3 su bardağı (105 gr) ekmek, küpler halinde kesilmiş
1/4 su bardağı (55 gr) ince rendelenmiş Parmesan peyniri
Koşer tuzu ve taze çekilmiş karabiber
1 yumurta sarısı
1 yemek kaşığı (10 gr) limon suyu
2-6 ançuez
1 çay kaşığı (10 gr) Worcestershire sosu
1/3 su bardağı (75 gr) kanola yağı
2 baş marul

Ançuezli Sezar Salatası Tarifi Nasıl Yapılır

Fırını önceden 190 °C’ye ısıtın. 3 yemek kaşığı zeytinyağı ile kıyılmış sarımsağı küçük bir kapta karıştırın ve 30 saniye çırpın. Sarımsak bırakarak mümkün olduğunca çok yağ çıkarmak için ince bir süzgeçten süzün. Sarımsak yağına ekmek küpleri, 2 yemek kaşığı Parmesan peyniri, tuz ve karabiber ekleyin ve kaplayın. Orta rafta krutonları soluk altın rengi kahverengi ve gevrek olana kadar yaklaşık 15 dakika pişirin. Fırından çıkarın ve iki ilave yemek kaşığı Parmesan serpin. Soğumaya bırakın.

Sos için yumurta sarısı, limon suyu, ançuez, Worcestershire sosu, ezilmiş sarımsak ve 1/4 su bardağı parmesan peyniri karıştırın. Pürüzsüz bir karışım oluşana kadar kanola yağı içinde yavaşça karıştırarak bir blender veya mutfak robotundan geçirin. Orta boy bir kaseye koyun ve sürekli çırparak kalan 1/4 su bardağı sızma zeytinyağını yavaşça ekleyin. Tuz ve karabiberle tatlandırın.

Marulları yıkayın ve dikkatlice kurulayın – sadece iç yapraklar. Büyük yaprakları daha küçük parçalara ayırın, daha küçük yaprakları bozulmadan bırakın.

Servis yapmadan önce birkaç yemek kaşığı sos ekleyin. Kalan peynirin yarısını ve krutonun 3/4’ünü ekleyin ve karıştırın. Bir salata kasesinde servis yapın ve kalan peynir ve krutonları serpin.

 

Tavuklu Sezar Salatası Tarifi

Tavuklu Sezar Salatası İçin Gerekli Malzemeler

3 diş sarımsak
1/2 su bardağı (115 gr) sızma zeytinyağı ve fırçalamak için daha fazlası
2-4 doğranmış ançuez
1 limon suyu
Koşer tuzu ve taze çekilmiş karabiber
450 gr derili, kemiksiz tavuk göğsü
4 dilim focaccia veya tam buğdaylı İtalyan ekmeği
Boyuna ikiye bölünmüş 4 marul göbeği
3/4 bardak (170 gr) taze rendelenmiş parmesan peyniri, artı garnitür için daha fazlası

Tavuklu Sezar Salatası Tarifi Nasl Yapılır

Orta yüksek sıcaklıkta bir ızgara veya ızgara tavasını önceden ısıtın

Sos yapmak için 2 diş kıyılmış sarımsak, 1/2 su bardağı zeytinyağı, hamsi ve limon suyunu blendere ekleyin ve pürüzsüz olana kadar karıştırın. Tuz ve karabiberle tatlandırın.

Bir tokmak veya ağır bir tava kullanarak tavuk göğsünü yaklaşık yarım cm kalınlığa kadar dövün. Tuz ve karabiberle tatlandırın ve 1 çorba kaşığı Sezar sosunu ekleyin. Tavuğu her iki tarafta 3-4 dakika kızarıncaya ve gevrekleşene kadar ızgara yapın.

Ekmeği ve tavuğu ısırık büyüklüğünde kesin ve kaseye ekleyin. Kalan sos, parmesan ve karabiber ile karıştırın.

Ekmeğin her iki tarafına zeytinyağı sürün ve her iki tarafını da yaklaşık 2 dakika ızgara yapın. Kalan sarımsak ile ovalayın.

1-2 yemek kaşığı sosu salataya uygulayın ve her iki taraf için 1-2 dakika ızgara yapın. Marulu doğrayın ve bir kaseye aktarın.

Ekmeği ve tavuğu ısırık büyüklüğünde parçalara ayırın ve kaseye ekleyin. Kalan sos, parmesan ve karabiberi ilave edin. Parmesan ile süsleyin.