Caprese Salad / Kapris Salatası (İtalya)

Caprese Salad

Hiçbir şey güney İtalya’da yazın özünü, gerçek bir Napoliten mutfağı klasiği olan lezzetli insalata Caprese’nin (kapris salatası) canlı renkleri kadar somutlaştırmaz. Olgun, güneşte kızarmış domates, kremalı mozzarella ve taze fesleğenin mükemmel kombinasyonu olan bu basit salatanın Capri adasından geldiğine inanılıyor, dolayısıyla adını buradan almıştır. Aynı adı taşıyan ve salatayla pizzayı birleştiren Caprese pizza adlı bir pizza çeşidi de vardır.

Napoli Körfezi’nin güney tarafında yer alan Capri Adası’ndan çıkan bu sade yaz salatasının nasıl ortaya çıktığına dair birkaç hikaye var. İlki, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra ülkesine olan sevgisinden dolayı, renkleri kırmızı, beyaz ve yeşil olan mozzarella, domates ve fesleğenle kendine bir sandviç hazırlayan vatansever bir inşaatçının hikayesidir. İtalyan bayrağına saygı olarak düşünülmüştür. Bununla birlikte, Caprese’nin ilk tarihsel kanıtı, Grand Hotel Quisisana’nın fütüristik hareketin üyeleri için bir akşam yemeğinin düzenlediği 1920’lerden kalmadır. O dönemde hareketin kurucusu Filippo Tommaso Marinetti, geleneksel İtalyan mutfağına ait makarna yemeklerinin yeni ve hafif yemeklerle değiştirilmesi gerektiğini ve bu ülke mutfağının geçmişten tam anlamıyla kopması gerektiğini iddia etmiştir. 1950’lerde de farklı bir hikaye geçer. O zamanlar, Capri adasındaki Trattoria da Vincenzo düzenli misafirleri için hafif bir öğle yemeği, yani fesleğen, mozzarella ve zamanla birkaç yaprak rugetta ve bir tutam yabani kekik içeren domates salatası sunardı. Bu salata sadece inek sütünden elde edilen mozzarella ve eski bir domates çeşidi ile yapılırdı. Son zamanlarda ortaya çıkan son hikaye ise salatanın dünya çapındaki şöhretinden sorumlu olanın bir Capri yerlisi olan Constantino Moffa olduğunu iddia ediyor. Bir İsviçre otelinde şef garson olarak çalışırken sık sık bu salatayı hazırlar ve yermiş. Otel şefi bunu fark edince, onu otelin menüsüne koymaya karar vermiş. Kesin olarak bildiğimiz ise 1950’li yıllarda salatanın popülaritesinin önemli ölçüde arttığı ve Mısır Kralı Farouk’a servis edildikten sonra dünyanın her yerindeki trendy restoranların menülerinde yer almaya başladığıdır.

Caprese salad, orijinal olarak güzel Amalfi kıyılarında geleneksel olarak yetiştirilen Re Umberto veya Fiascone domatesleri ve bir tür örgülü mozzarella peyniri olan treccia di Sorrento ile yapılır. Ayrıca, popüler uygulamanın aksine, otantik Caprese salatası tarifi, balzamik veya başka herhangi bir sirke gerektirmez. Bunun yerine, mozzarella ve domatesler kalın bir şekilde dilimlenir, bir tabağa yerleştirilir ve fesleğen yapraklarıyla süslenir, biraz tuz ve beyaz biber serpilir, ardından bol miktarda sızma zeytinyağı ile bitirilir.

Otantik Kapris Salatası Tarifi

Otantik Kapris Salatası İçin Gerekli Malzemeler

1 kg domates, iri ve olgunlaştırılmış
600 gr mozzarella peyniri, inek sütü
Fesleğen
sızma zeytinyağı
Tuz

Otantik Kapris Salatası Nasıl Yapılır

Mozzarella’yı dilimleyin ve her ikisinin de yaklaşık aynı kalınlıkta olmasına dikkat ederek domatesleri çapraz olarak dilimler halinde kesin.

Domates ve mozzarella dilimlerini dönüşümlü olarak ve üst üste bindirerek bir tabağa yerleştirin.

Bütün veya doğranmış fesleğen yapraklarını serpin ve zeytinyağı ve tuzla servis yapın.

Püf Noktaları

Mozzarella: Mozzarella seçerken bir numaralı kural, mümkün olduğunca taze olması gerektiğidir. Nerede yaşadığınıza bağlı olarak, ana tarifte kullanılan otantik, yüksek kaliteli bir mozzarella peyniri bulmak neredeyse imkansız olabilir. Bu durumda su veya tuzlu su ve vakumlu poşetlerde paketlenmiş mozzarella arayın.

Domates: Kapris salatası varsayılan olarak bir yaz yemeğidir ve sadece olgun ve kızarmış domateslerle yapılmalıdır. Tipik olarak tarifler büyük etli domatesleri gerektirir, ancak bazıları, güney İtalya’da olduğu gibi, zengin mozzarella peyniri ve tatlı fesleğen ile güzel bir şekilde tezat oluşturan bir miktar asitlik sağlayan yarı yeşil domates kullanır. Salatayı hazırlamaya başlamadan önce domatesleri tuzlamak, sadece salata yapmak için kullanabileceğiniz sularını ortaya çıkarmakla kalmayacak, aynı zamanda lezzetlerini de yoğunlaştıracaktır. Daha fazla doku ve lezzet için farklı domates türlerinin birleştirilmesi tavsiye edilir.

Yöntem: Geleneksel olarak hem mozzarella hem de domatesler kalın bir şekilde dilimlenir ve ardından bir tabağa dizilir. Alternatif olarak, doğrayabilirsiniz veya daha rustik bir his için mozzarella’yı dilimlemek yerine elle bölebilirsiniz. Otantik bir Caprese salatası asla balzamik sirke ile yapılmaz. Salatayı hazırlarken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da malzemelerin oda sıcaklığında olması, asla doğrudan buzdolabından kullanılmaması gerektiğidir. Buzdolabında duruyorlarsa, kullanmadan önce en az bir saat oda sıcaklığına kadar ısınmalarını bekleyin, ancak dört saat idealdir. Ayrıca salatayı bir araya getirdikten sonra servis yapmadan önce 30 dakika dinlenmeye bırakın.

Fesleğen: Fesleğen söz konusu olduğunda, bazı şefler estetik nedenlerle daha küçük yaprakları tercih ederken, büyük ve taze fesleğen yaprakları lezzet ve koku ile dolu olanlardır. Onları bir bütün olarak tutabilir veya sadece ellerinizle yırtabilirsiniz. Fesleğeni makasla kesmeyin, çünkü bu bitkinin tadını bozar.

Servis: Yabancılar için biraz alışılmadık bir şey olabilir, ancak İtalya’da Caprese salatası, ekmek olmadan tek başına yenen bir ana yemek olarak servis edilir. Alternatif olarak, ana yemekten önce meze olarak veya sonrasında da servis edilebilir.