Fattoush (Lübnan)

Fattoush

Fattoush, geleneksel pide ekmeği ile yapılan ve geri kalan malzemelerin üzerine eklendiği basit bir salatadır. Pide ekmeği lokma büyüklüğünde parçalar halinde kesilir, ardından kızartılır veya ızgara yapılır. Daha sonra marul, turp, salatalık, çeri domates veya normal domates, biber, soğan ve nadiren sarımsak gibi çeşitli sebzelerle karıştırılır.

Tüm malzemeler doğranır ve parçalara bölünür ve en çok nane ve maydanoz olmak üzere bol miktarda otla karıştırılır. Bu otantik salataya son dokunuş, genellikle zeytinyağı, limon suyu ve nar ekşisi ile yapılan soslardır. Çıtır pide ekmeğinin yanındaki ana malzeme, Levanten bölgesinde yaygın olarak kullanılan bir baharat olan sumaktır.

Sumak sosun üzerine eklenebilir ve genellikle hazırlanmış bir salatanın üzerine serpilir. Yemeğe taze otların ve sebzelerin yumuşak tatları ve aromalarıyla mükemmel uyum sağlayan hafif ekşi bir tat ve lezzet verir. Orijinal yağ çok yönlüdür ve diğer yaygın eklemeler arasında nar taneleri, zeytinler, yoğurt ve beyaz peynir bulunabilir.

Lübnan, Suriye, İsrail, Filistin, Ürdün ve Irak’ta sıklıkla yenen en meşhur salatalardan biridir. Bu ferahlatıcı salata, ana içerik olarak bayat pide veya başka herhangi bir gözleme kullanan, popüler olarak fattat adı verilen bir yemek grubuna aittir.

Fattoush Tarifi

Fattoush İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

2 adet pide veya lavaş
4 adet domates
1 adet salatalık
2 adet yeşil biber
1 adet kırmızı soğan
1 demet maydanoz
1 demet nane
2 adet limonun suyu
1/2 su bardağı zeytinyağı
1 yemek kaşığı sumak
Tuz ve karabiber

Fattoush Nasıl Yapılır

Ekmeği doğrayın ve fırında kızartın.

Domatesleri, salatalığı, yeşil biberi ve kırmızı soğanı doğrayın. Maydanoz ve naneyi ince ince kıyın.

Sebzeleri ve otları büyük bir salata kasesine alın.

Kızarmış ekmeği salata kasesine ekleyin.

Ayrı bir kapta, limon suyu, zeytinyağı, sumak, tuz ve karabiberi karıştırın. Bu, salatanızın sosu olacak.

Sosu salatanın üzerine dökün ve iyice karıştırın.

Fattoush’u hemen servis yapın.

Taze sebzeler, otlar, kızarmış ekmek ve lezzetli bir sos ile bu salata, sağlıklı ve doyurucu bir seçenek olacaktır. Sumak, bu tarife kendine özgü asidik bir lezzet katar, bu yüzden mümkünse sumak kullanmayı unutmayın!