Kısır (Türkiye)

Kısır

Kısır, ince bulgur, domates, nane, sarımsak, maydanoz, limon suyu veya nar ekşisi ile yapılan klasik bir Türk salatasıdır. Salataya baharatlı olması için sık sık pul biber eklenir. Türkiye’nin kuzeybatısında limon suyu tipik olarak kullanılırken, ülkenin güneydoğusunda nar ekşisi daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Salata, açık büfe ve mezeler için idealdir, ancak aynı zamanda çeşitli ızgara et yemeklerinde garnitür olarak da kullanılır. Geleneksel olarak soğuk veya oda sıcaklığında servis edilir.

Benzer Yemekler

Eetch (Ermenistan)

Eetch

Eetch, çoğunlukla bulgurdan oluşan geleneksel bir Ermeni yemeğidir. Genellikle salata, garnitür veya ekmek dilimleri ile tüketilir. Eetch’in çok sayıda çeşidi vardır, ancak tipik malzemeler arasında ince bulgur, soğan, domates, salça, dolmalık biber, limon suyu, zeytinyağı, yeşil soğan, maydanoz ve baharatlar bulunur.

Tabbouleh (Lübnan)

Tabbouleh

Tabbouleh, temel olarak taze ve ince kıyılmış maydanoz yaprakları, zeytinyağı, bulgur ve doğranmış nane yaprakları ile yapılan, genellikle salata olarak kabul edilen, kıtır kıtır ve çiğnenebilir bir dokuya sahip, renkli bir Lübnan ulusal yemeğidir. Orta çağlardan beri tabbouleh’de kullanılan yenilebilir bitkilerin Araplar tarafından tüketildiği Lübnan ve Suriye dağlarında ortaya çıkmıştır.

Kısır Tarifi

Kısır İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

2 su bardağı ince bulgur
1 su bardağı sıcak su
1 çay bardağı zeytinyağı
1 yemek kaşığı domates salçası
1 yemek kaşığı biber salçası
1 adet limonun suyu
2 adet yeşil soğan, ince doğranmış
1 demet maydanoz, ince doğranmış
1 demet dereotu, ince doğranmış (isteğe bağlı)
2 adet domates, doğranmış
1 adet salatalık, doğranmış
Tuz ve pul biber (isteğe bağlı)
Nar ekşisi (isteğe bağlı)

Kısır Nasıl Yapılır

Bulguru bir kaseye alın ve üzerine sıcak suyu dökün. Bulgurun suyu emmesi için 15-20 dakika bekleyin.

Zeytinyağını bir tavada ısıtın ve domates salçası ile biber salçasını ekleyin. Salçaları kısık ateşte birkaç dakika kavurun.

Kavrulmuş salça ve yağ karışımını sıcakken bulgurun üzerine dökün. Bulguru karıştırın ve salçanın eşit şekilde dağılmasını sağlayın.

Bulgura ince doğranmış yeşil soğan, maydanoz, dereotu (isteğe bağlı), doğranmış domates, salatalık, limon suyu, tuz ve pul biberi ekleyin. Nar ekşisi de isterseniz ekleyebilirsiniz.

Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Kısırın tüm lezzetlerinin birleşmesi için bir süre buzdolabında bekletin.

Kısırı servis yapmadan önce bir kez daha karıştırın.