Olivier Salad / Rus Salatası (Rusya)

Olivier Salad

Olivier salad, çeşitli malzemelerden oluşan bir Rus salatasıdır. Ana malzemeler arasında doğranmış patatesler, sebzeler, yumurtalar, tavuk veya jambon bulunur. Bu salata, Rusya’daki yeni yıl salata büfelerinde ve eski SSCB’nin diğer bazı ülkelerinde en önemli mezelerden biridir.

1860’larda L’Hermitage adlı popüler Moskova restoranında şef olan Lucien Olivier tarafından icat edildi. Olivier ölünceye kadar tarifi korudu, ancak tarifin, şefi işte izleyen bir mutfak çalışanı tarafından çalındığına inanılıyor, bu yüzden salata bugün hala yapılıyor.

Başka bir teori, yeni Olivier salatası tarifinin, şef öldükten sonra salatayı canlı tutmak isteyen restoran müşterilerinden biri tarafından geliştirildiğini söylüyor. Bugün bildiğimiz şekliyle Olivier salatası, orijinal versiyonuna hiç benzemiyor, çünkü siyah havyar, kapari, tavuk ve kerevit kuyrukları gibi malzemelerle yapılıyordu.

Zamanla salata gelişti ve malzemelerin çoğu bezelye, tavuk, jambon ve turşu gibi daha yaygın olanlarla değiştirildi. Bugün, varyasyonlar sonsuzdur, ancak çoğu Rus şefi salataya havuç eklenmemesi gerektiği konusunda hemfikirdir.

Olivier salatası bazen Rus salatası olarak da adlandırılırken, etsiz versiyona muhtemelen yaratıcısının Fransız ismi nedeniyle Fransız salatası veya francuska salata denir. İspanyolca versiyonu ensaladilla rusa olarak bilinir.

İspanya’da o kadar popüler ki, İspanyol gastronomisinin önemli bir parçası olmasının yanı sıra, ülkenin dört bir yanındaki okullarda ve yaz kamplarında temel bir yemektir. Ensaladilla rusa aynı zamanda İspanya’nın en popüler tapaslarından biridir.

Ayrıca tipik olarak meze olarak tüketilen ve birçok çeşidi olan Piedmontese insalata russa da var, bu nedenle salata ayrıca turşu karnabahar, ançuez ve ton balığı gibi malzemeleri de içerebilir. İtalyan Carrù ilçesinde ton balığı bu salatanın zorunlu bir öğesidir.