Fiambre (Guatemala)

Fiambre

Fiambre, geleneksel olarak Ölüler Günü ve Azizler Günü için hazırlanan, büyük bir salata olan Guatemala’nın en ünlü yemeğidir. Vefat eden sevdiklerinin anısına tüketilir. Salata soğutulmuş olarak servis edilir ve içerisinde dilimlenmiş et, peynir, sebze, turşu ve haşlanmış yumurta gibi 50 kadar malzeme bulunabilir.

Fiambre yapma geleneği, aile üyelerinin Ölüler Günü için kaybettikleri yakınlarının en sevdikleri yemekleri mezarlıklara götürmesi ile başlamış. Tüm aileler getirdikleri yiyecekleri karıştırmışlar ve ortaya bu her şeyi kapsayan salataya çıkmış. Bu yemeğin tarifi aileden aileye değişir ve tarif genç nesillere aktarılır. Geleneksel olarak her aile getirdiği yemekleri akrabaları ve diğer aileler ile paylaşır.

Pancar ile yapılan fiambre rojo ve pancarsız yapılan fiambre blanco gibi çok sayıda çeşidi vardır. Fiambre verde vejeteryan bir versiyondur, fiambre desarmado’da ise tüm malzemeler ayrı hazırlanır ve yiyen kişilerin malzemeleri kişisel tercihlerine göre birleştirmelerine olanak tanınır.