Panzanella (İtalya)

Panzanella

Panzanella, domates, soğan veya fesleğen ve sirke ve zeytinyağı eklenmiş bayat, nemlendirilmiş ekmek parçalarından yapılan bir İtalyan salatasıdır. Salata, genellikle yaz mevsiminde taze yaz sebzelerinden yararlanılarak servis edildiği Toskana’ya özgü bir spesiyalitedir.

Panzanella bazen salatalık, zeytin ve peynir gibi diğer ek bileşenleri içerebilir. Panzanella’nın, bayat ekmek gibi artık malzemeleri kullanmak için icat edildiğine inanılıyor. Salata ilk olarak 1500’lerde Bronzino adlı ünlü bir sanatçı ve şairin şiirinde anlatılmıştır.

Yemeğin adı iki kelimeden geliyor: ekmek anlamına gelen pane ve çorba kasesi anlamına gelen zanella. Bununla birlikte, bazı insanlar buna katılmaz ve bunun yiyecek anlamına gelen panzana kelimesinden türediğini iddia ederler.

Adının kökeni ne olursa olsun panzanella, taze ve lezzetli malzemelerle dolu klasik bir Toskana yaz ikramı olmaya devam ediyor.

Panzanella Salatası Tarifi

Panzanella Salatası İçin Gerekli Malzemeler

400 gr bayat ev ekmeği
3 domates, aşırı olgun değil
2 kırmızı soğan
1 salatalık (isteğe bağlı)
1 demet fesleğen
Sızma zeytinyağı
Şarap sirkesi
Tuz ve biber

Panzanella Salatası Nasıl Yapılır

Ekmeği dilimleyin ve birkaç dakika soğuk suda bekletin.

İyice ıslattıktan sonra, olabildiğince çok su sıkın, ardından ekmeği ufalayın.

Ekmeği bir kaseye koyun, ardından doğranmış domatesleri, dilimlenmiş soğanları, istenirse salatalığı ve fesleğen yapraklarını ekleyin.

Sızma zeytinyağını üzerine dökün ve bir saate kadar buzdolabında saklayın.

Servise hazır olunca tuz, karabiber ve bir sirke ekleyin.

İpuçları

Ekmek: Geleneksel seçim, tuzsuz bir Toskana ekmeği olan pan sciocco’dur, ancak diğer yoğun, rustik ekmek türleri de bir tutamsanız işe yarayacaktır. Ekmek bayat veya kuru olmalı ve suya batırılmış olmalıdır, böylece nemlenir. Alternatif olarak, ekmeğin hafif veya bayat tadı olmaması için su yerine sirke veya domates suyu kullanabilirsiniz.

Yöntem: Domatesler daha önce tuzlanıp, toplanan meyve suları zeytinyağı ve sirke ile çırpılarak salataya sos yapılır.

Varyasyonlar: Temel tarifteki varyasyonlar arasında, közlenmiş biber, haşlanmış yumurta, ton balığı, enginar, kereviz, kapari, ançuez ve sarımsak dahil olmak üzere çok yaygın bir uygulama olan salatalığın eklenmesi yer alır.