Dim Sum (Çin)

Dim Sum

Dim sum, genellikle çay ile servis edilen ısırık büyüklüğünde çeşitli yiyeceklerdir. Hamur/mantı, çörekler ve erişte rulolarından tatlı pudinglere ve tartlara kadar değişebilir. Dim sum terimi, kalbe dokunmak anlamına gelir ve efsaneye göre, yüzyıllar önce Çin imparatorlarının kalbine dokunmak için (ancak açlıklarını tam olarak doyurmak için değil) Kraliyet Sarayı aşçıları tarafından yüzyıllar önce icat edildi.

Basit bir atıştırmalık olarak başlayan şey artık Çin kültürünün önemli bir parçası. Aynı zamanda Hong Kong’da çoğu hafta sonu sabahları yenen bir ritüel aile yemeğidir. Her yemek genellikle, buharlı sepetlerde veya küçük tabaklarda servis edilen birkaç parça dim sum çeşidinden oluşur, bu da onları paylaşmak veya yeni tatlar denemek için harikadır.

Domuz eti ve karidesli buharda pişirilmiş hamur, Çin böreği, doldurulmuş yengeç kolları, pirinç lapası kongee, domuzlu çörekler, kıymalı wo veya pirinç erişte ruloları olsun, çeşitli dim sum en talepkar tüketicileri bile tatmin edecektir.