Kaiseki (Japonya)

Kaiseki

Kaiseki, mukouzuke (sashimi), suimono (çorba), kuchitori (küçük bir garnitür), shiizakana (mezeler ve sake), yakimono (ızgara balık) ve kounomono (turşu) gibi 6 ila 15 farklı yiyecek türünden oluşabilen geleneksel bir Japon akşam yemeğidir.

Kaiseki restoranları genellikle Japon bahçelerinin güzel manzarasına sahip özel bir oda sunmaktadır. Yemekler genellikle küçüktür ve bir tabakta sunumlarıyla karakterize edilir, bu da Kaiseki’yi batı haute mutfağına benzer hale getirir.

Kaiseki kelimesi, kimono katındaki sıcak taş anlamına gelir ve Zen rahiplerinin günlük Duaları sırasında açlık ağrılarını tedavi etmek için midelerine yakın havlulara sarılmış sıcak taşlar koyduğuna dair popüler bir inanca atıfta bulunur. Başlangıçta, kaiseki çay törenleri sırasında servis edilen vejetaryen bir yemekti, çünkü konukların tok olduğunda çayın tadını daha iyi alacaklarına inanılıyordu.

Bugün, kaiseki sadece vejetaryen değil, aynı zamanda et ve balık yemeklerini de içerebileceğinden, malzemelerin tazeliğine özel önem verilmektedir. Çok çeşitli lezzetli, sanatsal olarak düzenlenmiş yemeklerdir