Black Tea (Çin)

Black Tea

Siyah çay, geniş ve çeşitli bir kategoridir ve onu diğer çay çeşitlerinden ayıran şey, ağır oksidasyondur, bu süreçte, Camellia sinensis bitkisinin çay yaprakları kendine özgü koyu rengine kavuşur ve toprak tatları geliştirir.

Demlendiğinde, siyah çay genellikle tipik kehribar rengi veya kahverengimsi bir renk tonundadır ve iştah açıcıdan tatlıya kadar değişen tipik topraksı, malt, cevizimsi ve  meyveli nüansları içeren daha güçlü tatlara ve aromalara sahip olur. Bununla birlikte, çok sayıda varyasyon ve karışım mevcut olduğundan, nihai tat profili önemli ölçüde değişebilir.

Çin’de siyah çay, kendine özgü kırmızı rengi nedeniyle kırmızı çay (hong cha) olarak bilinir. Gelenek, Pu Erh çayının zaten siyah çay olarak bilinmesinden kaynaklanıyor. Siyah çayın nasıl ortaya çıktığına dair birkaç efsane var, ancak şüphesiz ilk olarak Çin’de üretildi.

Çoğu tarihçi bunun Fujian’dan geldiğine inanıyor. İngiliz ve Hollandalı tüccarlar daha sonra çayı Batı pazarlarına ihraç ettiler ve anavatanında büyük bir başarı elde etmemiş olmasına rağmen, Batı’da en popüler çay çeşidi haline geldi.

Sonunda, İngilizler diğer pazarları, yani Hindistan’ın Assam bölgesinde, birkaç farklı siyah çayın alt çeşitlerinin hasat edildiği bölgeyi keşfetmeye gitti. Siyah çay günümüzde çoğunlukla Çin, Hindistan ve Sri Lanka’da üretilmektedir. Bu çay, ikindi çayı ile klasik bir eşleşmedir, ancak genellikle çok çeşitli zengin ve tuzlu yemekler, tatlılar ve çikolatayla da eşleşir.

Black Tea Tarifi

Black Tea İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

4 su bardağı su
4 çay poşeti siyah çay veya 4 çay kaşığı siyah çay yaprağı

Black Tea Nasıl Yapılır

Su kaynatın ve bir süreliğine soğumasını bekleyin. İdeal sıcaklık, siyah çay yapraklarını demlemek için yaklaşık 95-100°C’dir.

Kaynar suyu bir çaydanlık veya su ısıtıcısı kullanarak demlemek için uygun bir kapta tutun.

Siyah çay poşetlerini fincanlara yerleştirin veya siyah çay yapraklarını çaydanlığa veya demlikteki sıcak suya ekleyin.

Yaklaşık 3-5 dakika demlemeye bırakın. Daha uzun süre demlemek, çayın daha güçlü bir tadını elde etmenizi sağlar, ancak fazla demleme çayın acılaşmasına neden olabilir.

Demlenen siyah çayı fincanlardan süzün veya çaydanlığın üst kısmını kaldırarak çayı dökün.

İsteğe bağlı olarak şeker veya tatlandırıcı ekleyebilirsiniz. Tadınıza göre ayarlayın ve karıştırın.

Sıcak olarak servis yapın.

Not: Siyah çay, kuvvetli ve aromatik bir tada sahip olan popüler bir çaydır. Demleme süresini tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Siyah çay genellikle sade olarak tüketilir, ancak dilerseniz şeker veya tatlandırıcı ekleyebilirsiniz. Siyah çay, sabah kahvaltılarında veya günün herhangi bir saatinde keyifle içilebilir.