Cappuccino (İtalya)

Cappuccino

Cappuccino, espresso ve buharla köpürtülmüş süt ile yapılan bir İtalyan kahvesidir. 18. yüzyılda Avusturya kahvehanelerinde içilen kahve bazlı bir içecek olan kapuziner’den geliştirildiğine inanılıyor. İtalya’da cappuccino kelimesi 1930’lara dayanır, ancak o sırada içeceğin üzerine krem​​şanti konmuş ve daha sonra espresso makinesinin icadıyla bugünkü halini almıştır.

Geleneksel İtalyan cappuccino her zaman  önceden ısıtılmış küçük kaplarda servis edilir ve üzerine hafif ve köpüklü buharda pişirilmiş sütle doldurulan tek veya bir çift espresso çekilerek hazırlanır. İtalya’da sıvıdan daha fazla köpük olması önerilir.

İtalya dışındaki popülaritesi nedeniyle, cappuccini orijinal İtalyan versiyonundan önemli ölçüde farklı olabilir ve gün boyunca içilebilirken, İtalyanlar öğleden sonra nadiren içerler. Cappuccino isminin Capuchin rahiplerinden esinlenerek konulduğu söylenir, çünkü kahvenin ve sütün renk kombinasyonu Capuchin cüppelerine benzetiliyor.

Cappuccino Tarifi

Cappuccino İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

4 shot espresso kahve
2 su bardağı süt
2 su bardağı süt köpüğü
Kakao veya tarçın (isteğe bağlı)

Cappuccino Nasıl Yapılır

Espresso makinenizi kullanarak 4 shot espresso kahve hazırlayın. Eğer espresso makineniz yoksa, moka pot veya espresso yönteminize uygun şekilde espresso kahve hazırlayabilirsiniz.

Sütü bir sos tenceresine alın ve orta ateşte ısıtın. Sütü kaynatmadan önce karıştırarak ısınmasını sağlayın.

Süt köpüğü yapmak için 2 su bardağı sütü bir sürahi veya spumalı süt yapıcı (milk frother) kullanarak köpürtün. Sütü köpürtmek için bir sürahi kullanıyorsanız, sütü bir sürahiye alın ve köpürtmek için bir çırpıcı kullanarak köpüklü bir kıvam elde edin.

Her bir fincana bir shot espresso dökün.

Isınmış sütü fincanlara ekleyin, yaklaşık olarak fincanın 1/3’ü kadarını dolduracak şekilde dökün.

Süt köpüğünü fincanlara ekleyin, yaklaşık olarak fincanın geri kalan 2/3’ünü kaplayacak şekilde dikkatlice dökün.

İsteğe bağlı olarak kakao veya tarçın ile süsleyebilirsiniz.

Hemen servis yapın ve sıcak olarak tüketin.

Not: Cappuccino, kahve ve süt köpüğünün mükemmel bir dengeyi oluşturduğu bir kahve içeceğidir. Süt miktarı, espresso ile dengeli bir şekilde karışacak şekilde ayarlanır. Kakao veya tarçın, üzerine serperek ekstra bir aroma katabilirsiniz. Cappuccino, genellikle sabah kahvaltılarında veya öğle sonrası bir atıştırmalıkla birlikte keyifle tüketilir.