Earl Grey Çay (İngiltere)

Earl Grey

Earl Grey, bergamot yağı ile tatlandırılmış siyah çay ile geleneksel olarak yapılan bir çay türüdür. İsim ticari marka olmadığından, aynı isim altında görülebilen ve farklı çay çeşitleri veya ek tatlandırıcılar kullanan birkaç çeşit vardır.

Earl Grey, gevşek çay yaprakları veya çay poşetleri şeklinde satılır ve tipik olarak yoğun narenciye bergamot aromalarına sahip hafif taneli bir çaydır. Çayın adını Başbakan Charles Grey’den aldığına inanılıyor. Grey’s Tea adı muhtemelen daha önce ortaya çıkmış olsa da, Earl Grey Tea’nin ilk yazılı referansı 1880’lere dayanırken, Oxford English Dictionary’deki araştırmacılar bergamot aromalı çayın ilk olarak 1824’te ortaya çıktığını iddia ediyorlar. Bazı teoriler, bu kokulu kombinasyondan etkilenenin ve İngiliz üst sınıflarına çayı tavsiye edenin Grey’in karısı olduğunu iddia ediyor.

Twinings şirketi çoğunlukla bu aromatik çayın ilk distribütörü olarak gösteriliyor. Earl Grey, düzenli kullanımının yanı sıra, tuzlu ve tatlı yemeklerde aroma olarak da kullanılabilir. Klasik bir ikindi çayı olmasına rağmen, Earl Grey tatlılarla iyi bir şekilde eşleşir ve köri yemekleriyle şaşırtıcı derecede iyi bir eşleşme olabilir.

Earl Grey Çay Tarifi

Earl Grey Çay İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

4 su bardağı su
4 çay poşeti Earl Grey çayı
Şeker veya tatlandırıcı (isteğe bağlı)
Süt veya limon dilimleri (isteğe bağlı)

Earl Grey Çay Nasıl Yapılır

Su kaynatın ve bir süreliğine soğumasını bekleyin. İdeal sıcaklık, çay demlemek için yaklaşık 95°C’dir.

Su kaynadıktan sonra, çay poşetlerini suya ekleyin ve yaklaşık 3-5 dakika demlemeye bırakın.

Demlenen çayı fincanlara dökün.

İsteğe bağlı olarak şeker veya tatlandırıcı ekleyebilirsiniz. Tadınıza göre ayarlayın ve karıştırın.

İsteğe bağlı olarak süt veya limon dilimleri ekleyebilirsiniz. Geleneksel olarak Earl Grey çayı limon dilimleriyle servis edilirken, süt de ekleyebilirsiniz.

Sıcak servis yapın.

Not: Earl Grey çayı, kendine özgü bergamot aromasıyla tanınır. Şeker veya tatlandırıcı ekleyerek çayı tatlandırabilirsiniz. Ayrıca, süt veya limon dilimleriyle çayın tadını zenginleştirebilirsiniz. Earl Grey çayı genellikle kahvaltıda veya öğle sonrasında bir çay molasında keyifle tüketilir.