Green Tea (Çin)

green tea

Yeşil çay, parlak yeşil rengi ve taze otsu tatları ile karakterize edilen, oksitlenmemiş bir çaydır. Yaprakların oksidasyonu durdurmak için ısıtıldığı (buharlama veya tavada kızartma yoluyla) öldürücü yeşil olarak bilinen bir süreçte yer alan, yaprak dökmeyen çay bitkisinin (Camellia sinensis) yapraklarından üretilir.

Günümüzde birkaç çeşit yeşil çay mevcuttur. Yetiştirme, hasat, köken ve üretimlerinde kullanılan teknik açısından farklılık gösterebilirler. Yeşil çay da yaygın olarak tatlandırılır veya karışımlarda kullanılır. Çok sayıda mevcut çeşit nedeniyle, yeşil çayın nihai lezzet profili farklılık gösterebilir, ancak tipik olarak taze, bitkisel, çimenli ve çiçek nüanslarına sahiptir.

Yeşil çayın yaklaşık 3000 yıl önce Çin’de ortaya çıktığı öne sürülüyor. Yapraklar muhtemelen ilk olarak çiğnendi veya çay üretiminin ana teknikleri belirlenmeden önce ilaç olarak kullanıldı. 12. yüzyılda yeşil çay, Çin’de Budizm okuyan Japon rahipler tarafından Japonya’ya getirildi.

Çay, öncelikle geleneksel törenlerde kullanıldı ve Japon kültürünün ve günlük yaşamın en önemli parçası haline geldi. Çeşitliliğe bağlı olsa da, yeşil çay genellikle hafif deniz ürünleri veya tavuk yemekleri, sebzeler, pilav veya tatlılarla iyi bir şekilde eşleşir.