Green Tea (Çin)

green tea

Yeşil çay, parlak yeşil rengi ve taze otsu tatları ile karakterize edilen, oksitlenmemiş bir çaydır. Yaprakların oksidasyonu durdurmak için ısıtıldığı (buharlama veya tavada kızartma yoluyla) öldürücü yeşil olarak bilinen bir süreçte yer alan, yaprak dökmeyen çay bitkisinin (Camellia sinensis) yapraklarından üretilir.

Günümüzde birkaç çeşit yeşil çay mevcuttur. Yetiştirme, hasat, köken ve üretimlerinde kullanılan teknik açısından farklılık gösterebilirler. Yeşil çay da yaygın olarak tatlandırılır veya karışımlarda kullanılır. Çok sayıda mevcut çeşit nedeniyle, yeşil çayın nihai lezzet profili farklılık gösterebilir, ancak tipik olarak taze, bitkisel, çimenli ve çiçek nüanslarına sahiptir.

Yeşil çayın yaklaşık 3000 yıl önce Çin’de ortaya çıktığı öne sürülüyor. Yapraklar muhtemelen ilk olarak çiğnendi veya çay üretiminin ana teknikleri belirlenmeden önce ilaç olarak kullanıldı. 12. yüzyılda yeşil çay, Çin’de Budizm okuyan Japon rahipler tarafından Japonya’ya getirildi.

Çay, öncelikle geleneksel törenlerde kullanıldı ve Japon kültürünün ve günlük yaşamın en önemli parçası haline geldi. Çeşitliliğe bağlı olsa da, yeşil çay genellikle hafif deniz ürünleri veya tavuk yemekleri, sebzeler, pilav veya tatlılarla iyi bir şekilde eşleşir.

Green Tea Tarifi

Green Tea İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

4 su bardağı su
4 çay poşeti yeşil çay veya 4 çay kaşığı los yeşil çay yaprağı

Green Tea Nasıl Yapılır

Su kaynatın ve bir süreliğine soğumasını bekleyin. İdeal sıcaklık, yeşil çay yapraklarını demlemek için yaklaşık 75-80°C’dir. Su kaynadıktan sonra 2-3 dakika kadar bekleyerek sıcaklığın düşmesini sağlayabilirsiniz.

Kaynar suyu fincanlara veya bir çaydanlığa dökün.

Yeşil çay poşetlerini fincanlara yerleştirin veya yeşil çay yapraklarını demlikteki sıcak suya ekleyin.

Yeşil çayı yaklaşık 2-3 dakika demlemeye bırakın. Daha uzun süre demlemek, çayın daha güçlü bir tadını elde etmenizi sağlar, ancak fazla demleme çayın acılaşmasına neden olabilir.

Demlenen yeşil çayı fincanlardan süzün veya çaydanlığın üst kısmını kaldırarak çayı dökün.

Sıcak olarak servis yapın.

Not: Yeşil çay, çeşitli sağlık faydalarıyla bilinen popüler bir içecektir. Demleme süresi, çayın tadını etkileyebilir, bu nedenle kişisel tercihinize göre demleme süresini ayarlayabilirsiniz. Yeşil çayı şekersiz veya az şekerli olarak tüketmek en yaygın olanıdır, ancak kişisel tercihinize göre şeker veya tatlandırıcı ekleyebilirsiniz. Yeşil çay genellikle öğle yemeği sonrası veya öğleden sonra keyifle içilen bir içecektir.