Kombucha (Çin)

Kombucha

Kombucha ya da kombu çayı, genellikle siyah veya yeşil çay ile yapılan efervesan fermente bir içecektir. Kombucha demleme süreci şekerli çay ve SCOBY (bakteri ve mayadan oluşan simbiyotik bir kültür) ile başlar.

Kombinasyon, şişedeki ikinci fermantasyona girmeden önce birkaç hafta mayalanmaya bırakılır. Kombucha daha sonra fermantasyon ve karbonasyon sürecini yavaşlatmak için genellikle soğutulur. İkinci fermantasyon sırasında, demleme meyve, meyve suları, baharatlar veya otlar ile tatlandırılabilir.

Ortaya çıkan içecek gazlıdır ve tipik olarak ayırt edici keskin ve ince tatlı bir tada sahiptir. Vitaminler ve besinler ile doludur ve faydalı özelliklerinden ötürü sıklıkla övülür. Kombucha’nın kökeni genellikle Çin ile daha özel olarak Mançurya’nın tarihi bölgesi ile ilişkilendirilir, ancak bu iddiayı destekleyecek çok az somut kanıt vardır.

Yüzyıllardır ev yapımıdır, ancak 1990’larda Batı medeniyetlerinde büyük bir popülerlik artışıyla birlikte popüler bir içecek haline geldi. Halen evde demlenir, aynı zamanda şişelenmiş, ticari olarak üretilen bir içecek olarak da yaygın olarak bulunur.

Kombucha genellikle alkol içeriği % 0,5 ABV’den az olan alkolsüz bir içecek olarak pazarlanmaktadır. Bununla birlikte, kombucha şişede fermente olmaya devam ettiğinden,  bilinçli olarak aşılabilir ve bu çeşitlerin buna göre etiketlenmesi gerekir.