Matcha Çayı Nedir (Japonya)

Matcha

Matcha, hasat, işleme ve hazırlama yöntemleriyle benzersiz bir Çin yeşil çay çeşididir. Hasattan üç veya dört hafta önce, bitki (Camellia sinensis) doğrudan güneş ışığını önlemek için örtülür ve yaprakların gölgede büyümesi sağlanır.

Hasattan sonra yapraklar sap ve damarlardan temizlenir ve daha sonra ince bir toz haline getirilir. Çoğu çay çeşidinin aksine, matcha her zaman toz halinde gelir, uygulama ilk olarak Çin’de yapıldı, ancak Japonya’da bir standart olarak kaldı.

Toz daha sonra genellikle sıvı, çoğunlukla su veya süt ile karıştırılır. Eşsiz hasadı nedeniyle, matcha çayı genellikle diğer çay çeşitlerinden daha yüksek miktarlarda teanin ve kafein içerecektir. Matcha hazırlama ve içme geleneği eski çağlardan beri devam etmektedir  8. ve 10. yüzyıllar arasında onu ilk kullananların Çin Zen Budist rahipleri olduğuna inanılmaktadır.

Matcha içmek dini ritüellerinin bir parçasıydı ve daha sonra uygulamalarını Japonlarla paylaştıklarına inanılıyor. Matcha, o zamandan beri Japon geleneğinin vazgeçilmez bir parçası haline geldi ve hala orijinal, toz haliyle kullanılıyor.

Kabaca ovalanmış veya öğütülmüş bir çayı olarak çevrilen ismi bile Japon kökenlidir. Matcha tozu, törenlerde kullanımının yanı sıra günümüzde sıklıkla iştah açıcı ve tatlı yemeklerin yanı sıra içeceklerin hazırlanmasında da kullanılmaktadır.

Matcha çayı, tatlılar, deniz ürünleri veya pilav ile mükemmel bir eşleşmedir. Yemek pişirme amaçlı  kullanılan matcha, içme amaçlı olandan daha düşük kalitededir.