Arabic Coffee (Suudi Arabistan)

Arabic Coffee

Arabic coffee, kahve çekirdeklerinin demlenmesiyle yapılan Arap kahvesidir, Orta Doğu kökenli geleneksel bir içecektir. 15. yüzyıldan beri Arap sosyal yaşamında çok önemli bir rol oynamıştır. İçecek, koyu rengi  benzersiz güçlü acı tadı ve kokusuyla karakterizedir.

Genellikle sade ve şekersiz olarak sunulmasına rağmen, kahveye biraz daha hafif bir tat vermek için kakule eklenir. Araplar için Arap kahvesi cömertliğin, gururun ve misafirperverliğin bir sembolüdür  geleneksel olarak Ramazan ayında düğünlerde, bayramlarda ve cenazelerde servis edilir.

Arap kahvesi bir sindirim ürünü olarak kabul edilir ve genellikle yemekten sonra sabahları küçük bir fincanda  tatlı hurmalarla birlikte sunulur.

Arabic Coffee Tarifi

Arabic Coffee İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

4 yemek kaşığı öğütülmüş Arap kahvesi
4 su bardağı su
1/2 yemek kaşığı öğütülmüş kardemom (kakule)
1/2 çay kaşığı safran iplikleri (isteğe bağlı)
1 çay kaşığı gül suyu (isteğe bağlı)

Arabic Coffee Nasıl Yapılır

Su ve kahveyi bir tencereye ekleyin ve karıştırın.

Tencereyi ocağa koyun ve yüksek ateşte kaynatın.

Kaynamaya başladığında, kardemom ve safranı ekleyin ve karıştırın. Ardından ateşi düşürün ve karışımı 10-15 dakika boyunca hafifçe kaynatın.

Gül suyunu ekleyin ve karıştırın. Ardından ocağı kapatın ve kahvenin 2-3 dakika demlemesini bekleyin.

Süzgeçten geçirerek fincanlara dökün. Sıcak servis yapın.

Not: Bu tarifteki kahve, özellikle Arap kahvesi için öğütülmüş kahve olmalıdır, çünkü bu kahve, diğer kahve türlerine göre daha hafif bir tadı ve daha ince bir öğütme boyutu vardır. Safran ve gül suyu, kahvenin tadını zenginleştirmek için eklenir, ancak bu tamamen isteğe bağlıdır ve bazı tariflerde kullanılmaz. Arap kahvesi, genellikle taze hurmalarla birlikte servis edilir.