Atole (Meksika)

Atole

Atole, Meksika ve Orta Amerika’ya özgü yoğun, mısır bazlı bir içecektir; burada kahvaltı içeceği olarak tüketilir veya akşam yemeğinden sonra içilir. Mısır unu, mısır nişastası veya geleneksel Meksika yemeklerinde kullanılan bir tür un olan masa harinadan yapılabilir.

Kıvam ve doku, büyük ölçüde kullanılan nişasta türüne bağlıdır, ideal olarak kalın, kremsi ve topaksız olmalıdır. Orijinal İspanyol tarifi her zaman temel sıvı olarak suyu gerektiriyordu ancak günümüzde süt, su veya her ikisinin kombinasyonu ile yapılabilmektedir.

Atole geleneksel olarak piloncillo (şeker kamışı suyundan yapılan kalın, kristal bir şurup) ile tatlandırılır, ancak esmer şeker, beyaz şeker veya bal ile birlikte meyve (atole de sabor), çikolata (champurrado), fındık, vanilya, ekstra lezzet katmak için tarçın ve tohumlar da kullanılabilir.

Atole Tarifi

Atole İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

1/2 su bardağı mısır unu (masa harina)
4 su bardağı süt
1/2 su bardağı şeker
1 çubuk tarçın
1 çay kaşığı vanilya özütü

Atole Nasıl Yapılır

Biraz süt ile masa harina’yı karıştırarak bir hamur yapın. Hamur, tüm topakları çıkaracak şekilde pürüzsüz olmalıdır.

Geniş bir tencerede kalan sütü, şekeri, tarçın çubuğunu ve vanilya özütünü bir araya getirin. Orta-yüksek ateşte karıştırarak ısıtın.

Süt karışımı kaynamaya başladığında, masa harina hamurunu ekleyin. Sürekli karıştırarak karışımı pişirin, böylece masa harina topaklaşmaz.

Atole’nin kıvamı koyulaşıncaya ve hafifçe kabarcıklanmaya başlayıncaya kadar yaklaşık 15-20 dakika boyunca pişirin.

Ateşten alın ve tarçın çubuğunu çıkarın.

Sıcak servis yapın.

Not: Atole, genellikle tatlı bir içecek olarak servis edilir ve çeşitli lezzetlerle tatlandırılabilir. Çikolata, çilek, ananas ve diğer meyveler popüler seçeneklerdir. İçeceği daha tatlı veya daha hafif hale getirmek için şeker miktarını ayarlayabilirsiniz. Atole, genellikle Meksika’nın geleneksel tamales yemeğiyle birlikte servis edilir.