Bubble Tea (Tayvan)

Bubble Tea

1980’lerde Tayvan Taichung’da icat edilen bubble tea, meyve veya sütle çalkalanan veya karıştırılan çay bazlı bir içecektir. Kabarcıklar, inci veya boba olarak da bilinen tapyoka topları ile birleştirilir, bu nedenle içecek genellikle boba süt çayı, boba çayı, tapyoka çayı, inci çayı veya kabarcık içeceği olarak da adlandırılır.

On yıllar boyunca, üretime geniş bir içerik yelpazesi dahil edildi ve bu da birçok bubble tea çeşidiyle sonuçlandı. Bazı tarifler sütü krema, dondurma veya soya sütü ile değiştirir ve çikolata, kahve, zencefil, karamel, gül veya lavanta ile tatlandırır.

Diğerlerinde çilek, elma, mango, avokado, muz, hindistancevizi, ananas, kivi veya şeftali gibi taze meyvelerle karıştırılmış siyah çay veya yeşil yasemin çayı kullanır. Bununla birlikte, en popüler çeşitler, tapyokalı sütlü çay ve tapyokalı yeşil sütlü çaydır.

Bubble tea sadece bir içecek değil, aynı zamanda interaktif bir oyundur, çünkü hangi yudumun sıvı çay olacağını ve hangisinin balonlu çay deneyiminin ayrılmaz bir parçası olan dev pipetten yapışkan ve tatlı bir tapyoka topu vereceğini asla bilemezsiniz….