Darjeeling Çayı (Hindistan)

Darjeeling

Bu prestijli çay, adını çay yetiştiriciliğinin merkezi ve bir zamanlar Tibet’e giden bir kervan yolunun başlangıç ​​noktası olan Hindistan’ın Darjeeling kentinden almıştır. Bugün bile bu antik kent, aynı adı taşıyan en kaliteli çay ile tanınıyor.

Batı Bengal Darjeeling bölgesindeki çay ekimi, Darjeeling bölgesindeki özel bahçesinde farklı çay türlerini deneyen İngiliz Arthur Campbell’e (1805-1874) kadar uzanıyor. Bu, 1864’te Darjeeling Company’nin 1896’da Darjeeling Consolidated Tea Company olarak yeniden adlandırılmasına yol açtı.

Günümüzde Darjeeling, bu bölgeden gelen yeşil, beyaz, sarı çay veya oolong gibi her çay çeşidinin markasıdır. Özellikle, Darjeeling çayı genellikle oolong ve siyah çayın özelliklerini birleştiren fermente bir çayın tanımını kullanır, ancak en yaygın olarak siyah çay ile ilişkilidir.

Hasat dönemine bağlı olarak birkaç çeşidi mevcuttur: İlk Yıkama, İkinci Yıkama, Muson ve Sonbahar. Darjeeling her zaman nadir karışımları ile  pahalı çaylardan biri olduğu için piyasada sahteleri de bulunmaktadır.

Darjeeling olarak her yıl dünya çapında yaklaşık 40.000 ton çay satılırken, gerçekte orijinal çay sadece 8.000 ila 11.000 ton üretilmektedir. Hindistan Çay Kurulu, Darjeeling korsanlığını önlemek için, 1953 yılında yalnızca %100 saf Darjeeling çayı ile karışımları yapılanlara mühür, sertifika ve lisans numarası vermek amacıyla kurulmuştur.