Flat White (Avustralya)

Flat White

Flat white, çift shot taze demlenmiş espresso ve sütü birleştiren  genellikle hafif, ipeksi bir mikro köpük oluşturmak için buharda pişirilen bir kahve çeşididir. Mükemmel bir flat white, yoğun bir kahve aromasına sahip olmalı ve süt yalnızca bir tamamlayıcı olmalıdır, baskın bir unsur olmamalıdır, üstteki köpük ise klasik cappuccino veya caffè latte‘ye göre daha az havadar ve kabarcıklı olmalıdır.

Flat white’ın 1980’lerde ortaya çıktığına inanılıyor, ancak başlangıçta Avustralya’da mı yoksa Yeni Zelanda’da mı ortaya çıktığı hala tartışmalıdır.

Flat White Tarifi

Flat White İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

8 shot espresso
2 su bardağı tam yağlı süt

Flat White Nasıl Yapılır

Her bir fincana iki shot espresso ekleyin.

Sütü buharla ısıtın. İdeal Flat White için, sütünüzün sıcaklık derecesi yaklaşık 60-70°C olmalıdır. Sütünüzü buharla ısıtırken, sütün kabarmasını ve köpük oluşumunu minimumda tutmaya çalışın. Flat White’da ideal olanı, sütün kremsi ve pürüzsüz bir kıvamda olmasıdır.

Isıtılmış sütü espresso’nun üzerine yavaşça dökün.

Kahveyi hemen servis yapın.

Not: Flat White, genellikle küçük bir fincanda servis edilir ve köpük yerine sütün daha yoğun, kremsi tabakası ile karakterize edilir. Bu, onu diğer espresso bazlı içeceklerden, özellikle latte ve cappuccino’dan ayırır. Flat White genellikle süt veya şeker eklenmeden servis edilir, böylece espresso ve sütün doğal lezzetlerini deneyimleyebilirsiniz. Ancak, bazıları tatlılık katmak için bir miktar şeker eklemeyi tercih eder.