Hwachae (Güney Kore)

Hwachae

Hwachae, ballı suya veya ballı manolya meyve suyuna batırılmış çeşitli meyvelerden ve yenilebilir çiçeklerden yapılan alkolsüz Kore punchlarını ifade etmek için kullanılan genel bir terimdir. Meyveli kokteylin en popüler versiyonu Subak-Hwachae’dir. Karpuz, diğer meyvelerin parçaları, buz ve ballı karpuz suyu ile yapılır.

Otuzdan fazla hwachae çeşidinin ballı su veya tatlı gazlı içecekleri baz olarak farklı meyve türleri eklenmiş olarak kullandığı düşünülmektedir.

Hwachae Tarifi

Hwachae İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

1 adet kavun
1 adet karpuz
1 adet elma
1 yemek kaşığı limon suyu
4 yemek kaşığı bal veya şeker
4 su bardağı soda (veya daha hafif bir versiyon için sade su)
Buz küpleri

Hwachae Nasıl Yapılır

Meyveleri iyice yıkayın ve kabuklarını soyun. Kavun ve karpuzu küçük küpler halinde kesin. Elmayı ince dilimler halinde kesin.

Bir kaseye meyve dilimlerini, limon suyunu ve bal veya şekeri ekleyin. Her şeyi karıştırın ve meyvelerin suyunu salması ve tatların karışması için buzdolabında yaklaşık 1 saat bekletin.

Buzdolabından çıkarın ve 4 bardağa eşit miktarda meyveleri paylaştırın.

Her bardağa buz ekleyin ve üzerine soda dökün.

Hemen servis yapın.

Bu, bir Hwachae tarifinin basit bir versiyonudur ve mevsime göre farklı meyvelerle uyarlanabilir. Bazıları ayrıca içine yulaf, pirinç veya mung fasulyesi nişastası ekler, ancak bu tamamen isteğe bağlıdır. Hwachae genellikle yaz aylarında serinlemek için içilir.