Kopi Luwak (Endonezya)

Kopi luwak

Kopi luwak, dünyanın en pahalı kahvesi olarak gösteriliyor. Güneydoğu Asya’ya özgü kedi benzeri bir memeli olan misk kedisi (luwak) tarafından sindirilen ve atılan kahve çekirdeklerinden yapılır.

Kahve çekirdeklerinin hayvanın sindirim sisteminden geçtiklerinde burukluklarını yitirdiklerine inanılır, bu da kahveyi daha yumuşak, pürüzsüz ve daha az acı yapıyor. Kahvenin 19. yüzyılda Hollanda sömürge yönetimi sırasında, yerel çiftçilerin kişisel kullanımları için kahve toplamaları yasaklandığında keşfedildiği iddia ediliyor.

Kazara, misk kedisinin dışkısının sindirilmemiş kahve çekirdekleri içerdiğini ve daha sonra kahve yapmak için kullandıklarını buldular. Kopi luwak günümüzde uluslararası düzeyde büyük bir popülariteye sahip olsa da, kopi luwak ticaretinin tamamına karşı çıkan birçok kişi var.

Yabani hayvanlardan çekirdek almak neredeyse imkansız olduğundan, çoğu üretici hayvanları kafeslerde tutar ve bazı durumlarda misk kedileri zorla beslenir. Bu koşullar genellikle hayvan hakları ve misk kedisi nüfusunun tüm geleceği konusunda endişelere neden olmaktadır.