Kvass Nedir, Kvass Nasıl Yapılır (Rusya)

Kvass

Kvass, karabuğday unu, buğday, çavdar, çavdar ekmeği veya arpadan yapılan eski, geleneksel bir Rus içeceğidir, ancak fermente edilebilen herhangi bir maddeden yapılabilir. Doğal fermantasyon sürecinin bir sonucu olarak nispeten düşük bir alkol içeriğine (% 0,7-2,0) sahiptir, ancak Rusya’da alkolsüz bir içecek olarak sınıflandırılır.
Bazı versiyonlar, özellikle bazen yapay olarak fermente edilen ticari markalar alkol içermez. Kvass’ın kökenleri, sonunda üç büyük ulusun (Ruslar, Beyaz Rusya ve Ukraynalılar) oluşturduğu eski bir federasyon olan Kiev Knezliği veya Kiev Dükalığı ile ilişkilidir.
Kvass’ın ilk yazılı referansı 10. yüzyıla kadar uzanıyor ve o zamana kadar Doğu Avrupa’daki çoğu Slav ülkesinin içeceği tükettiği tahmin ediliyor. İngilizce’deki ilk yazılı kaydı, kvasın popülaritesinin zirvesinde olduğu 16. yüzyıla kadar uzanır.
Tarih boyunca kvass, tüm sosyal sınıflar arasında popüler hale geldi ve Soğuk Savaş sırasında Doğu Avrupa ve bazı Baltık ülkelerinde yaygın olarak tüketildi. Günümüzde kvass, sokak satıcıları tarafından nadiren satılmaktadır ve çoğunlukla şişelenmiş bir içecek olarak mevcuttur.
Kvas malt, ferahlatıcı, hafif ekşi, hafif gazlı ve tipik olarak kehribar veya altın rengindedir. Soğuk havalarda servis edilir ve ayrıca çilek veya ahududu gibi çeşitli meyvelerle tatlandırılabilir.