Lassi (Hindistan)

Lassi

Bu geleneksel Hint yoğurdu bazlı içecek, Pencaplı çiftçilerin sütlerini şeker ve lor ile karıştırdığı ve karışımı kil kaplarda saklandığı buzdolabı öncesi dönemden geliyor. Lassi genellikle çeşitli taze otlar, farklı baharatlar, meyveler ve çiçek esansları ile tatlandırılır.

Tipik olarak buzla karıştırılır ve özellikle sıcak yaz günlerinde damak için ferahlık sağladığı ve vücudu rahatlattığı için acı ve baharatlı yemeklere eşlik eder. Tatlı lassi’ye metha lassi denir ve genellikle zencefil, nane, gül suyu, kakule ve mango gibi egzotik meyveler içerir.

Namkeen lassi, tipik olarak öğütülmüş karabiber, sarımsak ve kavrulmuş kimyon tohumu ile tatlandırılan lassi’nin tuzlu versiyonudur. Diğer bir popüler çeşit, ezilmiş kurutulmuş yapraklar veya Hint yabani kenevir çiçeklerinden yapılan ve çoğunlukla Maha Shivaratri gibi Hint festivallerinde tüketilen ise bhang lassi’dir.

Lassi Çeşitleri

Mango Lassi

Mango lassi, yoğurt ve taze mangodan oluşan en popüler lassi çeşitlerinden biridir. Genellikle kakule, su ve bazen şeker içerir. İçerikler, içecek kremsi ve köpüklü olana kadar birleştirilir. Mango lassi her zaman iyi soğutulmuş olarak servis edilmelidir.

Sweet Lassi

Adından da anlaşılacağı gibi bu lassi çeşidi tatlandırılmıştır. Şekerin yanı sıra yoğurt (lor) ve genellikle safran veya kakule gibi bazı meyve veya aromalar içerir. Sweet lassi genellikle bir yemekten sonra ya da özellikle sıcak yaz günlerinde popüler olan ferahlatıcı bir içecek olarak tüketilir.

Salted Lassi

Salted lassi, yoğurt (dahi), tuz ve tipik olarak kavrulmuş kimyon tozu (bhuna jeera) ile hazırlanan lezzetli bir lassi çeşididir. Genellikle biber ve diğer baharatları içerir ve bazen su ile seyreltilir. Hazırlık, kombinasyon iyice birleşene ve köpüklenene kadar bileşenlerin karıştırılmasından oluşur.

Bhang Lassi

Bhang lassi’nin güçlü bir içecek olduğu ve tüketiminin psikoz ve halüsinasyonlara yol açabileceği veya psikoz benzeri semptomlara neden olabileceği yönünde birkaç iddia olduğu unutulmamalıdır. Sadece lisanslı dükkanlardan satın almanız şiddetle tavsiye edilir.

Mint Lassi

Mint lassi, taze nane ile tatlandırılmış ferahlatıcı bir lassi çeşididir. Genellikle tuzlu bir lassi olarak hazırlanır ve temel formunda yoğurt, tuz ve bir avuç taze nane yaprağını birleştirir. İsteğe bağlı olarak kişniş gibi diğer otları veya kimyon veya karabiber gibi baharatları da içerebilir.