Mate Çayı (Arjantin)

Mate

Mate, yerba mate bitkisinin kurutulmuş ve öğütülmüş yapraklarından hazırlanan bitkisel bir infüzyondur. İçecek, bitkiyi ilk hasat eden yerli Guarani halkı tarafından yapıldı. Yapraklar geleneksel olarak demlendirilir ve içi boş bir kabak içinde bir bombilla ile birlikte servis edilir – aynı zamanda bir elek görevi de gören özel bir metal çubuk.

İçecek, Güney Amerika kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır  her zaman çeşitli toplantılarda hazırlanır ve tipik olarak tüm grup arasında paylaşılır. İnfüzyon kafein açısından zengindir ve biraz acı bir bitki tadı ile karakterizedir.

Uruguay, Paraguay, Bolivya, Şili ve Brezilya gibi diğer Güney Amerika ülkelerinde yaygın bir içecek olmasına rağmen, Arjantin en büyük mate üreticisi ve tüketicisidir. Geleneksel mate her zaman sıcak suyla hazırlanmalı, asla kaynatılmamalıdır, soğuk su, tatlandırıcılar, meyve suyu veya diğer ilaveler kullanılabilir.

Mate Çayı Tarifi

Mate Çayı İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

1 su bardağı yerba mate yaprakları
4 su bardağı sıcak su (kaynamamış, yaklaşık 75-85°C)

Mate Çayı Nasıl Yapılır

Mate kabını yerba mate yapraklarıyla doldurun, ancak kabın yarısını boş bırakın. Bu, suyun düzgün bir şekilde emilmesini sağlar.

Mate kabının içindeki yerba mate’yi bir yana yaslayın ve diğer tarafına sıcak su ekleyin. Bu, yaprakların çok hızlı bir şekilde suyunu kaybetmesini önler ve daha uzun süre demlenmelerini sağlar.

Birkaç dakika bekledikten sonra bombillayı yerba mate’nin su dolu olmayan tarafına yerleştirin.

Daha fazla sıcak su ekleyin ve birkaç dakika daha demlemeye bırakın.

Her bir kişi için mate kabını yeniden doldurun ve sıcak su ekleyin.

Not: Mate çayını içerken, bombillanın yerba mate yapraklarını süzmesine izin vermek için yavaşça içmek önemlidir. Ayrıca, suyun çok sıcak olmaması önemlidir, çünkü bu, yerba mate yapraklarının yanmasına ve acı bir tat oluşmasına neden olabilir. Mate çayı genellikle sosyal bir içecektir ve arkadaşlar ve aile ile paylaşılır.