Oolong Çayı Nedir (Çin)

Oolong

Oolong, yaprak stiline, oksidasyon seviyesine, renge ve kavurma derecesine bağlı olarak değişebilen yarı oksitlenmiş bir çaydır. Yeşil ve siyah çaylar arasında bir yere düşen, üretim açısından en karmaşık çeşitlerden biridir  çok çeşitli tat ve aromaları alabilir.

Renkleri soluk yeşil veya sarıdan koyu turuncuya kadar değişebilir, aromalar genellikle kavun, kayısı, odun, orkide veya baharat notalarını içerir. Oksidasyon seviyesi %10-80 arasında değişebilir. Daha az oksitlenmiş stiller yeşil çayları andırırken, daha fazla oksitlenmiş çeşitler, tipik olarak %50’nin üzerinde, siyah çaylarla daha fazla özellik paylaşır.

Oolong, Çin’de, büyük olasılıkla Wuyi Dağları’nda ortaya çıktı. Çin en büyük üreticilerden biri olmaya devam etse de, Tayvan’da da önemli miktarlarda oolong yetiştirilmektedir. Geleneksel olarak, Tayvanlı çeşitler daha az oksitlenir. Oolong çayı kategorisi genel olarak uzun, şerit tarzı kıvırcık oolong çayı ve küçük, kıvrımlı oolong çayı olarak kategorize edilir.

Hafif oksitlenmiş oolong çayları, daha hafif yemekler ve deniz ürünleri ile eşleştirilebilirken, daha koyu stiller genellikle füme veya kurutulmuş et ve tatlılarla iyi gider.