Ristretto (İtalya)

Ristretto

İtalyanca’da kısıtlı anlamına gelen Ristretto, bir espressonun yarısıdır. Standart bir espressodan sadece hazırlanmasında kullanılan su miktarı açısından değil, aynı zamanda normal espressodan daha az acı olan tadı bakımından da farklılık gösterir.

Bir espresso makinesinde hazırlandığında, normal miktarda ince öğütülmüş kahve, klasik espresso için kullanılan su miktarının yarısı ile ekstrakte edilir. Sonuç, standart espressodan farklı bileşik dengesine sahip daha konsantre bir içecektir.

Ristretto’nun rengi bitter çikolatayı anımsatırken, krema normal espressodan çok daha hafiftir. Ristretto tipik olarak doğrudan bir demitasse fincanında servis edilir.

Ristretto Tarifi

Ristretto İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

4 shot espresso kahve

Ristretto Nasıl Yapılır

Espresso makinenizi kullanarak 4 shot espresso kahve hazırlayın. Espresso makineniz yoksa, kahve demleme yönteminize uygun şekilde espresso kahve hazırlayın.

Espresso kahveyi fincanlara eşit olarak dökün.

Hemen servis yapın.

Not: Ristretto, yoğun ve konsantre bir espresso çeşididir. Su miktarı biraz daha az olduğu için normal espressodan daha güçlü bir tada sahiptir. Ristretto, genellikle espresso severler arasında tercih edilen bir seçenektir.