Ryazhenka (Ukrayna)

Ryazhenka

Ukrayna, Beyaz Rusya ve Rusya’da popüler olan ryazhenka, sütün düşük sıcaklıkta uzun süre pişirildikten sonra fermente edilmesiyle yapılan bir süt ürünüdür. Fermantasyon, ekşi krema, kefir veya ayran ilavesiyle sağlanır.

Ryazhenka hazırlandıktan sonra kalın ve kremsi bir dokuya, tatlı bir tada ve sütlü sarımsı bir renge sahiptir, bu nedenle özellikle çocuklar arasında popülerdir.

Ryazhenka Tarifi

Ryazhenka, Ukrayna kökenli bir fermente süt içeceği olup, özellikle kefiri andırır. Evde yapımı biraz zaman alır, çünkü sütün kendi kendine fermente olması için belli bir süre bekletilmesi gerekmektedir.

Ryazhenka İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

1 litre tam yağlı süt
1 yemek kaşığı yoğurt (aktif kültürler içeren)

Ryazhenka Nasıl Yapılır

Sütü geniş, ağzı geniş bir tencereye koyun ve orta dereceli ateşte kaynatın. Süt kaynadıktan sonra ısıyı düşürün ve süt hafifçe koyulaşıp, hafif bir karamel rengi alana kadar yaklaşık 2 saat boyunca karıştırmaya devam edin. Bu süre boyunca sütün dibinin tutmamasına dikkat edin.

Sütü oda sıcaklığına soğutun (yaklaşık 43-46°C olmalı). Bu süreç biraz zaman alabilir.

Yoğurdu bir kaseye alın ve bir miktar ılık süt ekleyin, karıştırın. Daha sonra yoğurtlu karışımı geri kalan sütün içine ekleyin ve iyice karıştırın.

Kapaklı bir kabın içine dökün ve yaklaşık 8-12 saat boyunca oda sıcaklığında fermente olmaya bırakın. Sıcaklık ve fermente olma süresi, son ürünün tadını ve dokusunu etkiler. İdeal oda sıcaklığı 23-27°C arasındadır.

Fermentasyon süreci tamamlandıktan sonra, ryazhenka’yı buzdolabında saklayın ve soğuk servis yapın. Ryazhenka genellikle birkaç gün içinde tüketilmelidir.

Not: Bu tarifteki yoğurt, canlı ve aktif kültürler içeren bir tür olmalıdır. Bu, genellikle yoğurt kutusunun etiketinde belirtilir. Kullanılan süt, en iyi sonuçlar için tam yağlı olmalıdır. Ryazhenka, genellikle çırpılmış yumurta, tuzlu kraker veya çavdar ekmek ile birlikte servis edilir.