South Indian Coffee (Hindistan)

South Indian Coffee

Hint filtre kahvesi, kahvenin bir Hint kahve filtresi kullanılarak demlendiği  hazırlama tekniğidir. Bu filtre iki bölmeden oluşur. Üstte öğütülmüş kahveyi tutmak için kullanılan delikli bir bölme ve içine demlenmiş kahvenin yavaşça damlatıldığı alt bölme.

Bu demleme tekniği, genellikle sütle karıştırılan ve şekerle tatlandırılan zengin aromalı, tam gövdeli bir kahve ile sonuçlanır. Geleneksel olarak yanında bir fincan tabağı (davara) ile birlikte bir bardakta servis edilir. Bazen, kahve ve ılık süt kombinasyonu, köpüklenene kadar sürekli olarak bir kaptan diğerine dökülür.

Hindistan’da kahve çoğunlukla Karnataka, Tamil Nadu, Andhra Pradesh ve Kerala gibi Güney Hindistan’da yetiştirilir ve ilişkilendirilir. Kahve yetiştirme geleneğinin 16. yüzyıla dayandığı iddia ediliyor ve içecek 17. ve 18. yüzyıllarda popüler hale geldi.

Öğütülmüş kahvenin yanı sıra, Hint kahvesi yapmak için kullanılan kahve karışımları da sıklıkla hindiba içerir. Bu gelenek muhtemelen bölgedeki İngiliz veya Fransız etkilerinden kaynaklanmaktadır.