Vietnamese Coffee (Vietnam)

Vietnamese Coffee

Kahve kültürü, Vietnam’da günlük yaşamın önemli bir parçasıdır. İlk olarak 19. yüzyılın ortalarında Fransız sömürgeci tarafından getirilmiş olmasına rağmen, kahve hızla popüler hale geldi ve Vietnam şu anda en büyük kahve üreticilerinden biri  aynı zamanda Robusta kahve çeşidinin önde gelen üreticisi ve ihracatçısıdır.

Robusta aynı zamanda Vietnam’da en çok kullanılan çeşittir. Yavaş ve uzun kavurma sayesinde oldukça kuvvetli lezzetine ve yoğun kıvamına kavuşur. Bazen çekirdekler tereyağı ve şekerle kavrulurken, bazen de kavurma sırasında kakao ve vanilya  bile eklenebilir.

Vietnam kahvesi geleneksel olarak fincanın üstüne yerleştirilen delikli bir tabaktan oluşan bir filtre ile demlenir. Plakanın üstüne, öğütülmüş kahvenin sıcak suyla karıştırıldığı ve demlenen kahvenin doğrudan fincana yavaşça damlatıldığı metal bir kap yerleştirilir.

Vietnam kahvesi oldukça güçlü ve acı olduğu için, yerel halk onu buzla karıştırmayı ve yoğunlaştırılmış sütle tatlandırmayı tercih eder, ancak aynı zamanda sade siyah kahve olarak da içilebilir.

Diğer bir popüler yerel çeşit ise yumurta sarısı (cà phê trứng) ile karıştırılmış kahvedir.