White Tea, Beyaz Çay (Çin)

Beyaz çay, biraz belirsiz bir sınıflandırmaya sahip bir Çin çayı kategorisidir. Genellikle bu çeşidin daha açık renkte olduğu yeşil veya siyah çay çeşitlerinden daha hassas bir tada sahip olduğu düşünülmektedir. Çeşitli varyasyonları olmasına rağmen, beyaz çay, çay bitkisinden (Camellia sinensis) çay yaprakları tam olarak açılmadığında hasat edilir ve tomurcuklar, çaya adını veren bir özellik olan yumuşak beyaz tüylerle kaplıdır.

Beyaz çay genellikle oksitlenmez veya sadece hafifçe oksitlenir, bu da narin karakterinin korunmasına yardımcı olur. Demlendiğinde, çay genellikle hafif bir saman renginde ve çiçekleri, meyveleri, balı, vanilyayı, bitkileri veya turunçgilleri anımsatan ince aromalar ve tatlar içerir, hafif tatlıdır.

Kesin olmamakla birlikte, en popüler olanı, Çin beyaz çayının (Silver Needle) hala üretildiği bir bölge olan Fujian’dan geldiğine inanılıyor. Özenle toplandığı ve üretimi zaman aldığı için, beyaz çay genellikle yeşil veya siyah çay çeşitlerinden daha pahalıdır.

Beyaz çay asla zengin ve baharatlı yemeklerle servis edilmemelidir. İnce ve yumuşak karakteri, hafif peynir çeşitleri, hafif tatlılar, hafif salatalar ve balık yemekleri ile en iyi şekilde ortaya çıkar. Beyaz çay, sadece yemekten önce veya yemek arasında içilebilir.