Ceylon Black Tea (Sri Lanka)

Ceylon Black Tea

Seylan çayı, Sri Lanka’da üretilen çaya verilen bir isimdir. Seylan, halen çay ticaretinde kullanılan Sri Lanka’nın eski adıdır. Çay bahçeleri adanın her tarafına yayılmıştır ve elverişli iklim tüm yıl hasada izin verir.

Üretimin çoğu siyah çaya yöneliktir ve Seylan siyah çayının en iyi örnekleri, adanın merkezinde bulunan yüksek rakımlı çay bahçelerinden gelmektedir. Rakım, Seylan çaylarının son karakteri üzerinde en önemli etkiye sahiptir. Az yetiştirilen çaylar çoğunlukla karışımlarda kullanılır ve sağlam bir gövde ve iyi bir güç sağlar.

Genellikle 600 ila 1000 metre arasında yetiştirilen orta boy çaylar tam gövdelidir ve zengin ve karmaşık bir tada sahiptir. 1000 veya 1200 metrenin üzerinde yetişen yüksek yetişen çaylar, pürüzsüz ve narin tadı için övülen en kaliteli Seylan siyah çaylarıdır.

Karakter ve kalite açısından önemli farklılıklar olsa da, Sri Lanka’dan gelen çoğu siyah çay et yemekleri ve kurutulmuş et ile iyi bir şekilde eşleşebilir. Aynı zamanda popüler bir kahvaltı seçeneğidir çünkü yumurta, hamur işleri, taze meyve ve krem ​​peynir ile eşleştirilebilirler.

Sri Lanka’da çay yetiştiriciliği 19. yüzyılın ortalarında İngilizler tarafından tanıtıldı. Bundan önce, ülke çoğunlukla kahve üretimine dayanıyordu, ancak 1869’da bir hastalık tüm kahve endüstrisini yok ettikten sonra çay önde gelen bir seçenek haline geldi.

Seylan çayı en popüler siyah çayın yanı sıra yeşil, beyaz ve oolong çayı da içerir. Ülkenin tamamı çay yetiştiren yedi bölgeye ayrılmıştır: Nuwara Eliya, Uva, Dimbula, Uda Pussellawa, Kandy, Ruhuna ve Sabaragamuwa. Otantik Seylan çayının ambalajında ​​her zaman Lion logosu olmalıdır.