Chai Masala (Hindistan)

Chai Masala

Chai masala, Hindistan menşeli aromatik bir içecektir. Tipik olarak kakule, öğütülmüş zencefil, karanfil, tarçın ve karabiber içeren masala karışımı ile baharatlanmış şekerli siyah çay ve süt kombinasyonuyla yapılır.

Bununla birlikte, baharat seçimi ve kesin oranı genellikle değişir. Aksi iddia edilen birkaç teori olmasına rağmen, chai masala’nın kökeni çoğunlukla İngiliz çay ticareti ile ilişkilidir. 19. yüzyılda Çinlilerin çay ticareti üzerinde tekeli vardı ve İngilizler, Avrupa’nın sıkı bir favorisi olan siyah çaya olan yüksek talebi karşılayacak başka pazarlar aradılar.

Hedefleri onları çay tarlaları kurmaya başladıkları Hindistan’a getirdi. Chai masala’nın ilk olarak bu dönemde ortaya çıktığına inanılıyor, ancak Hint Çay Derneği’nin çay molalarını işçiler için çok ihtiyaç duyulan bir içecek olarak tanıttığı ve çayın daha uygun fiyatlı hale geldiği 20. yüzyılda popüler bir seçenek haline geldi.

Hindistan’da içecek, esas olarak challah tezgahlarında hazırlanıp satılır, ancak chai masala’nın modern yorumları dünya çapında beğenilmektedir.