Dalgona (Güney Kore)

Dalgona

Dalgona, sütün üzerine servis edilen köpüklü bir çırpılmış kahvedir. Uluslararası bir Güney Kore içeceği olarak bilinmesine rağmen, benzer versiyonlar diğer Asya ülkelerinde yaygındır. Bu kahvenin temel versiyonu eşit miktarda hazır kahve, şeker ve su ile yapılır.

Kombinasyon daha sonra karamel benzeri bir renk ve köpüklü bir doku elde edilene kadar çırpılır. Daha sonra geleneksel olarak sütün üzerine dökülür. İçecek ilk kez Macau’da içen Koreli aktör Jung Il-woo tarafından tanıtıldı. Lezzet ve görünüm ona eritilmiş şeker ve kabartma tozu ile yapılan dalgona adlı popüler bir Kore sokak atıştırmasını hatırlatmış.

Sonunda, Jung içeceği popüler hale getirdi ve bugünkü adını verdi, ancak bu kahve bazlı içecek 2020’deki koronavirüs salgını sırasında çevrimiçi olarak, öncelikle YouTube’da ve ardından diğer platformlarda görünerek uluslararası başarı kazandı.

Kısa süre sonra videolar viral oldu ve dalgona dünyadaki en son gıda trendi haline geldi. Güney Kore yapımı olarak popüler hale gelmesine rağmen, dünyanın başka yerlerinde de benzer köpüklü kahve stilleri mevcuttur ve bunlar çeşitli isimler altında karşımıza çıkmaktadır. Macau’dan gelen sürüm genellikle bir Leong Kam Hon’a ait bir kuruluş olan Hon Kee ile ve Jung’un ilk karşılaştığı yer ile ilişkilendirilir.

Videolar viral hale geldikten sonra, birçok kişi yeni kahve çılgınlığının esasen çırpılmış kahve olarak bilinen ve Hindistan ve Pakistan’da bir temel olan phenti hui olduğunu öne sürdü. Tek fark, phenti’nin köpüklü kahvenin üzerine süt dökülerek hazırlanmasıdır.

Bu iddia edilen yeni kahve tarzı, popüler Yunan frappe ile bile karşılaştırıldı. Şüpheli kökenine ve çeşitli isimlerine rağmen, bu içecek artık çoğunlukla Güney Kore ile ilişkilendiriliyor ve muhtemelen koronavirüs salgını sırasında içilen en popüler içecek olarak hatırlanacak.