Dongfang Meiren (Tayvan)

Dongfang Meiren

Dongfang meiren, yüksek oranda oksitlenmiş, kavrulmuş Tayvan’a özgü bir oolong çayıdır. Hsinchu İlçesinin tepelik bölgelerinde yetiştirilmektedir. Otantik dongfang meiren, benzersiz, zaman alan bir süreçle üretilir. Yaprak zararlısı Jacobiasca formosana yapraklar, gövdeler ve tomurcuklarla beslendiğinde yaz aylarında hasat edilir.

Bitkinin belirli aromatik bileşiklerin gelişimini başlatan kimyasal bir reaksiyonla savunduğuna inanılmaktadır. Bu nitelikler böcekler olmadan gelişemediği için çiftçiler çoğunlukla zirai ilaç kullanımından kaçınırlar. Bu çayın yüksek kaliteli bir versiyonu nadirdir ve genellikle yüksek bir fiyata satılır.

Doğu güzelliği olarak da bilinen Dongfang meiren tatlı ve hafif baharatlıdır. Buruk özelliği yoktur, aroma ve tat çiçektir ve her zaman bal benzeri notalara sahip olmalıdır.

Dongfang Meiren Tarifi

Dongfang Meiren İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

4 çay poşeti veya 4 yemek kaşığı Dongfang Meiren oolong çay yaprakları
4 su bardağı su (yaklaşık 85-90 °C sıcaklıkta)

Dongfang Meiren Nasıl Yapılır

Bir çaydanlık veya uygun bir demlik kullanın.

Çay poşetlerini veya Dongfang Meiren oolong çay yapraklarını çaydanlığın üst bölümüne yerleştirin.

Su kaynatın ve yaklaşık 85-90 °C sıcaklığa soğumasını bekleyin. Çayın taze ve doğal aromalarını korumak için çok sıcak su kullanmayın.

Sıcak suyu çaydanlığın üst bölümüne dökün.

Çayı yaklaşık 2-3 dakika demlemeye bırakın. Oolong çayları genellikle daha uzun süre demleme gerektirir, ancak Dongfang Meiren için daha kısa bir süre tercih edilebilir.

Demlenen Dongfang Meiren çayını fincana veya kupaya dökün.

İsteğe bağlı olarak çayı süzgeç veya filtre yardımıyla süzebilirsiniz.

Dongfang Meiren çayını sıcak olarak servis yapın.