Longjing Tea (Çin)

Longjing Tea

Longjing çayı, en iyi ve en popüler Çin çaylarından biridir. Tavada kavrulmuş yeşil çay çeşididir. Kavurulduktan sonra yapraklar zümrüt renginde, geniş, düz, pürüzsüz ve kırılgan olmalıdır.

Demlendiğinde, bu çay ferahlatıcı bir tada ve genellikle tereyağlı, kızarmış, cevizli ve kestane benzeri nüanslar içeren yumuşak bitkisel aromalara sahiptir. Yüksek kaliteli Longjing genellikle ilkbaharda hasat edilirken, yaz hasadı çoğunlukla düşük kaliteli versiyonlar üretir.

Yüksek kalitesi ve sınırlı bulunabilirliği nedeniyle, otantik Longjing’in ilk hasatları astronomik fiyatlara ulaşabilir ve kilo başına 875 dolara kadar satışı yapabilir. Zhejiang eyaleti, Longjing’in üretim merkezidir, ancak Hangzhou çevresindeki West Lake bölgesi genellikle birinci sınıf Longjing çayının evi ve merkezi olarak kabul edilir.

Bu ünlü çayın daha az otantik ve genellikle daha düşük kaliteli versiyonları, diğer bazı Çin bölgelerinde üretilmektedir. Bu çayın popülaritesi Qing hanedanına ve ona imparatorluk çayı statüsünü veren imparator Qianlong’a kadar uzanıyor. Longjing çayı, kızarmış, ızgara veya tütsülenmiş deniz ürünleri, peynir ve çeşitli tatlılarla iyi bir uyum sağlar.

Longjing Tea Tarifi

Longjing Tea İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

4 çay poşeti veya 4 yemek kaşığı Longjing Tea yaprakları
4 su bardağı su (yaklaşık 80-85 °C sıcaklıkta)

Longjing Tea Nasıl Yapılır

Bir çaydanlık veya uygun bir demlik kullanın.

Çay poşetlerini veya Longjing Tea yapraklarını çaydanlığın üst bölümüne yerleştirin.

Su kaynatın ve yaklaşık 80-85 °C sıcaklığa soğumasını bekleyin. Çayın taze ve doğal aromalarını korumak için çok sıcak su kullanmayın.

Sıcak suyu çaydanlığın üst bölümüne dökün.

Çayı yaklaşık 2-3 dakika demlemeye bırakın. Yeşil çaylar genellikle daha kısa süre demleme gerektirir.

Demlenen Longjing Tea’yı fincana veya kupaya dökün.

İsteğe bağlı olarak çayı süzgeç veya filtre yardımıyla süzebilirsiniz.

Longjing Tea’yi sıcak olarak servis yapın.