Longjing Tea (Çin)

Longjing Tea

Longjing çayı, en iyi ve en popüler Çin çaylarından biridir. Tavada kavrulmuş yeşil çay çeşididir. Kavurulduktan sonra yapraklar zümrüt renginde, geniş, düz, pürüzsüz ve kırılgan olmalıdır.

Demlendiğinde, bu çay ferahlatıcı bir tada ve genellikle tereyağlı, kızarmış, cevizli ve kestane benzeri nüanslar içeren yumuşak bitkisel aromalara sahiptir. Yüksek kaliteli Longjing genellikle ilkbaharda hasat edilirken, yaz hasadı çoğunlukla düşük kaliteli versiyonlar üretir.

Yüksek kalitesi ve sınırlı bulunabilirliği nedeniyle, otantik Longjing’in ilk hasatları astronomik fiyatlara ulaşabilir ve kilo başına 875 dolara kadar satışı yapabilir. Zhejiang eyaleti, Longjing’in üretim merkezidir, ancak Hangzhou çevresindeki West Lake bölgesi genellikle birinci sınıf Longjing çayının evi ve merkezi olarak kabul edilir.

Bu ünlü çayın daha az otantik ve genellikle daha düşük kaliteli versiyonları, diğer bazı Çin bölgelerinde üretilmektedir. Bu çayın popülaritesi Qing hanedanına ve ona imparatorluk çayı statüsünü veren imparator Qianlong’a kadar uzanıyor. Longjing çayı, kızarmış, ızgara veya tütsülenmiş deniz ürünleri, peynir ve çeşitli tatlılarla iyi bir uyum sağlar.