Assam Tea (Hindistan)

Assam Tea

Assam, Camellia sinensis var’ın yapraklarından yapılan bir tür Hint siyah çayıdır. Bu çay sadece kuzeydoğu Hindistan eyaleti Assam’da üretiliyor. Geçmişte, Assam çayı esas olarak toplu üretilen bir siyah çay olarak düşünülüyordu, ancak zanaatkarlar tarafından üretilen yüksek kaliteli çaylar daha fazla öne çıkıyor.

Assam çayı, güçlü topraksı ve malt tadı ile ayırt edilir, ancak nihai karakteri büyük ölçüde hasat döngüsüne bağlıdır. İlk hasat, daha hafif, meyveli çaylar ile sonuçlanır ve ikinci hasat genellikle tam gövdeli ve malt demetler sağlar.

İlk hasat Mart ayında, ikincisi ise Mayıs veya Haziran aylarında başlar. Çay ayrıca Earl Grey veya İngiliz Kahvaltısı gibi kahvaltı karışımlarında da yaygın olarak kullanılmaktadır. Assam, dünyanın en büyük çay üretim alanlarından biridir ve adı çoğunlukla siyah çay için bir isim olarak kullanılsa da, beyaz, oolong ve yeşil çay stilleri de üretilmektedir.

Siyah Assam çayı kahvaltılık yemekler, somon, kümes hayvanları, kırmızı et, güveç, Meksika yemekleri, peynir ve tatlılarla eşleştirilebilir. Ayrıca bitter çikolata ile iyi bir eşleşme olabilir.