Gunpowder Tea (Çin)

Gunpowder tea (barut çayı), her bir yaprağın minik bir top haline getirildiği bir tür yeşil çaydır. Zhejiang eyaletinden kaynaklanmaktadır, ancak şu anda birkaç Çin bölgesinde, Sri Lanka ve Tayvan’da (Formosa) üretilmektedir. Barut çayı başlangıçta elle yuvarlandı, işlem şu anda çoğunlukla makineler tarafından yapılsa da yüksek kaliteli versiyonlar hala elle yuvarlanıyor.

Demlendiğinde, bu top şeklindeki yapraklar açılır ve çözülür. Gunpowder tea kalitesi değişebilir ve farklı özelliklere sahip olabilir, ancak çoğu çayın hafif dumanlı ve topraksı bir karakteri ve hafif tatlı bir tadı vardır.

Kümes hayvanları, domuz eti ve tavada kızartılmış yemeklerle eşleştirilebilir. İngilizce adı barut (gunpowder), iddiaya göre küçük çay topları baruta benzediği için ortaya çıktı.

Gunpowder Tea Tarifi

Gunpowder Tea İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

4 çay kaşığı Gunpowder Tea (kaliteli yaprakları tercih edin)
4 su bardağı su (80-85°C’ye kadar ısıtılmış)

Gunpowder Tea Nasıl Yapılır

Su kaynamaya başladığında, ateşi kısın ve suyun biraz soğumasına izin verin. İdeal sıcaklık yaklaşık 80-85°C’dir. Çok sıcak su, yeşil çayın narin yapraklarına zarar verebilir ve acı bir tat oluşturabilir.

Her bir çaydanlığın içine bir çay kaşığı Gunpowder Tea koyun.

Sıcak suyu çaydanlığın üzerine dökün ve yaklaşık 2-3 dakika demlemeye bırakın.

Çayı süzün ve servis yapın. Gunpowder Tea genellikle sade içilir, ancak isterseniz dilerseniz çayı tatlandırmak için biraz bal veya şeker ekleyebilirsiniz.

Sıcak olarak servis yapın ve dört kişiye eşit olarak paylaştırın.